Globi

Peshku më i madh në botë bie në duart e peshkatarëve, peshon rreth 3 ton

Shkruar nga Liberale
Peshku më i madh në botë bie në duart e peshkatarëve,

Fshatarët kamboxhianë në lumin Mekong kanë kapur atë, që studiuesit thonë se është peshku më i madh në botë i ujërave të ëmbla. Ai peshonte rreth 3 ton dhe u desh një duzinë burrash për ta nxjerrë në breg.

E quajtur Boramy, që në gjuhën kmere do të thotë "hëna e plotë", për shkak të formës, femra katër metra u lëshua përsëri në lumë, pasi iu vendos një gjurmues për të lejuar shkencëtarët të monitorojnë lëvizjen dhe sjelljen e saj.

"Ky është një lajm shumë emocionues sepse është peshku më i madh i ujërave të ëmbla në botë," tha biologu Zeb Hogan, ish-prezantues i emisionit "Monster Fish" në National Geographic Channel dhe tani pjesë e Wonders of the Mekong, një projekti të ri.

"Është gjithashtu një lajm emocionues sepse do të thotë se kjo zonë e Mekong është ende e shëndetshme. Është një shenjë shprese që këta peshq të mëdhenj ende jetojnë".

Boramy u kap javën e kaluar jashtë Koh Preah, një ishull përgjatë shtrirjes veriore kamboxhiane të lumit. Ajo theu rekord, duke ia kaluar një mustaku gjigant (293 kilogramësh) që u kap në Tajlandën veriore, në vitin 2005.

Mekong ka popullsinë e tretë më të larmishme të peshqve në botë, sipas Komisionit të tij të Lumenjve, megjithëse mbipeshkimi, ndotja, depërtimi i ujërave të kripura, kanë shkaktuar rënien e numrit të tyre.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1248930,1248931,1248929"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH