Globi

Përvjetori i parë i vrasjes, amerikanët kujtojnë George Floyd-in

Shkruar nga Liberale
Përvjetori i parë i vrasjes, amerikanët kujtojnë George

Një vit nga vrasja e afroamerikanit George Floyd dhe në gjithë SHBA-në po përkujtohet ajo ngjarje e cila solli një solidaritet dhe protesta masive.

Ditën e sotme është vendosur që në shumë qytete pavarësisht pandemisë, të kujtohet Floyd i cili u vra nga polici që i vuri gjurin në fyt.

Presidenti Joe Biden dhe zv/Presidentja Kamala Harris do të takohen sot privatisht me anëtarët e familjes së Floyd të cilët nuk e kanë harruar lehtë humbjen e të afërmit të tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH