Aktualitet

Përshkallëzimi i konfliktit në Ukrainë/ Putin dhe Biden, luftë deklaratash në distancë, çfarë pritet të ndodhë më 24 shkurt

Shkruar nga Liberale
Përshkallëzimi i konfliktit në Ukrainë/ Putin dhe Biden,
Më 24 shkurt bëhet një vit që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe në vend që situata në vijën e frontit të ngadalësohet, duket se faza e tretë famëkeqe e luftës është afër. Në prag të përvjetorit të "operacionit special ushtarak", siç e cilëson Rusia pushtimin e Ukrainës, presidenti amerikan dhe homologu i tij rus i hodhën benzinë ​​zjarrit me fjalimet e mbajtura, Joe Biden nga Polonia, dhe Vladimir Putin nga Moska. Presidenti amerikan udhëtoi në Kiev dhe më pas në Varshavë për të zbutur shqetësimet e qeverive të Evropës Lindore për zhvillimet gjeopolitike në rajon dhe përsëri dërgoi një mesazh të mbështetjes së vazhdueshme për Ukrainën. Presidenti amerikan në fjalimin e tij nga Polonia u ndal te izolimi në të cilin ka rënë Rusia, foli për sanksione të reja ndaj Moskës, ndërsa paralajmëroi ditë të vështira por ato do të priten me grusht nga Ukraina dhe aleatët e saj. Deklaratat e Joe Biden kishin semiotikë të veçantë dhe erdhën pas fjalimit të Vladimir Putin, i cili qëlloi drejt Perëndimit, duke e akuzuar atë për sulm ndaj Rusisë dhe duke kërcënuar se do të përgjigjet në rast përshkallëzimi. Kërcënimet dhe akuzat e Putinit kundër Perëndimit Presidenti rus, përballë bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë në rreshtat e parë (Peskov, Medvedev, Lavrov, Shoigu) dhe Patriarkut të Moskës, Kirill, filloi duke folur për kohët e vështira që po kalon vendi, edhe para ngjarjeve historike dhe deklaroi se operacioni special ushtarak, siç e quan ai pushtimin e Ukrainës, do të planifikohet dhe zbatohet hap pas hapi. Në fjalimin e tij para Asamblesë Federale të Rusisë, ai fajësoi Perëndimin, duke argumentuar se "Moska po bënte gjithçka për të shmangur luftën, por Ukraina e mbështetur nga Perëndimi po planifikonte të sulmonte Krimenë". Në të njëjtën kohë, ai njoftoi se Rusia po pezullon pjesëmarrjen e saj në traktatin e "New Start" që ka nënshkruar me SHBA-në për të kufizuar arsenalet strategjike bërthamore të të dyja palëve. Traktati me Shtetet e Bashkuara parashikon kufizimin e arsenaleve strategjike të të dyja palëve. “Ne nuk tërhiqemi nga marrëveshja, por po e pezullojmë pjesëmarrjen”, tha Putin. “Nëse SHBA bën teste bërthamore, ne do të bëjmë të njëjtën gjë. Në të njëjtën kohë, ne e dimë se disa armë bërthamore të amerikanëve po arrijnë datën e skadencës”, shtoi ai. Me rastin e Konferencës së fundit të Sigurisë në Mynih, i forti i Kremlinit akuzoi Perëndimin për lëshimin e akuzave të pafundme kundër Moskës. “Perëndimi e ka liruar xhindin nga shishja si rezultat i luftës dhe ka kryer grushte të shumta", tha ai. Putin theksoi se Rusia nuk do t'i nënshtrohet kurrë përpjekjeve perëndimore për të përçarë shoqërinë e saj, ndërsa duke iu referuar sanksioneve perëndimore që prekin Rusinë, ai gjykoi se Perëndimi "nuk ka arritur asgjë dhe nuk do të arrijë asgjë", pasi ekonomia ruse po qëndron më mirë se ekspertët prisnin. Përveç kësaj, ai akuzoi Perëndimin se e bën pedofilinë një "normë". “Ata nuk e dinë se çfarë po ndodh me ta”, shtoi ai. “Ata shtrembërojnë ngjarjet historike, sulmojnë vazhdimisht kulturën tonë, Kishën Ortodokse Ruse dhe fetë e tjera tradicionale të vendit tonë. Shikoni se çfarë po i bëjnë popullit të tyre: shkatërrimin e familjes, identitetin kulturor dhe etnik, çoroditje dhe abuzim. Fëmijët konsiderohen normë. Dhe priftërinjtë detyrohen të bekojnë martesat e të njëjtit seks. Kisha Anglikane thuhet se po planifikon të shqyrtojë idenë e një Zoti neutral ndaj gjinisë. Miliona njerëz në Perëndim e kuptojnë se po çohen në një fatkeqësi të vërtetë shpirtërore”. Sipas një komenti të 'New York Times', presidenti Putin dukej që në fillim nuk priste që lufta të përfundonte shpejt, pasi u premtoi atyre që shërbenin në ushtri "leje të rregullt prej të paktën 14 ditësh dhe jo më rrallë se një herë në gjashtë muaj. ." Përgjigjet e Bidenit për Putinin Pak orë pas fjalimit të presidentit rus, Joe Biden nga Kështjella Mbretërore në Varshavë dha përgjigjet e veta, duke theksuar se “Demokracia qëndroi shumë e fortë kundër Putinit”. Udhëheqësi i planetit u ndal edhe në faktin se presidenti rus besonte se Perëndimi do të ishte plotësisht i varur nga tregu rus i energjisë, por u gjetën burime të tjera dhe marrëdhënia e varësisë së drejtpërdrejtë mori fund. “Ukraina nuk do të mposhtet nga Rusia”, vuri në dukje Biden dhe sulmoi Putinin. “Putin mendonte se sundimtarët si ai janë mizorë, por ai përmbushi vullnetin e fortë të amerikanëve. Presidenti rus ka përfunduar me izolimin e NATO-s dhe me bashkimin e Finlandës dhe Suedisë në Aleancën Veriatlantike”, tha presidenti amerikan dhe shtoi se Aleanca është më e bashkuar se kurrë, ndërsa theksoi se frika nga zgjerimi i NATO-s ishte një nga arsyet pse Rusia nisi sulmin. Në të njëjtën kohë ai ka sqaruar se janë të përgatitur për beteja më të ashpra. "Kiev duhet të përgatitet për ditë më të vështira," tha Biden, duke paralajmëruar sulmin e pranverës. Megjithatë, ai shprehu besimin se Ukraina do të vazhdojë të mbrohet fuqishëm dhe aleatët do të vazhdojnë ta mbështesin atë. Duke përjashtuar qëndrimin e polakëve, Biden theksoi se së bashku "ne jemi siguruar që Rusia të paguajë për krimet e saj". Ai zbuloi se do të vendosen sanksione të reja. Kundërshtimi i Bidenit kundër kërkimeve ruse për një paqe të diskutueshme me kushtin e aneksimit të territorit ishte një përgjigje ndaj sundimtarëve që parashikonin perandori. Ajo shkaktoi edhe entuziazmin e mijëra polakëve të cilët vazhduan me ngjarje gëzimi, duke fotografuar momente që për ta ishin historike dhe valëviteshin flamuj të atdheut të tyre. Përparimi rus një vit pas pushtimit Sipas "Financial Times" në një artikull mbi përvjetorin e ardhshëm të fillimit të pushtimit rus, të titulluar "Sa më gjatë mund të përballojë Rusia të luftojë në Ukrainë", ushtria ruse nuk ka bërë hapa të mjaftueshëm të rëndësishëm për të fituar luftën ai madje ka humbur një pjesë të territorit që presidenti rus u përpoq të aneksonte shtatorin e kaluar. Humbjet e Rusisë në fushën e betejës janë aq të rënda saqë zyrtarët perëndimorë dyshojnë se ajo ka aftësinë për të kryer sërish një sulm të të njëjtës shkallë. Ndërkohë, sanksionet kanë goditur ekonominë ruse dhe e kanë shkëputur atë nga zinxhirët e furnizimit jetik për mirëmbajtjen e makinës së luftës së Putinit. Por pavarësisht gjendjes së rëndë të forcave ruse dhe ekonomisë së vendit që i afrohet fundit, Putin nuk ka treguar asnjë shenjë se synon të zvogëlojë qëllimet e tij ose të kërkojë një rrugëdalje nga lufta, duke këmbëngulur se fitorja e Rusisë është "e pashmangshme" dhe se "objektivat e saj do të arrihet plotësisht'. Çështja kryesore është se makina luftarake e Putinit është nën presion të madh dhe mund të luftojë për të ngritur ofensivën vendimtare dhe të re që ai ka premtuar. Por Rusia ka burimet për të vazhduar luftën në Ukrainë edhe për ca kohë. Shqetësime për sanksionet e Kinës dhe BE-së Në të njëjtën kohë, qëndrimi i Kinës ndaj Rusisë dhe Ukrainës ka shkaktuar shqetësim në Perëndim. Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken tha se inteligjenca amerikane tha se Kina po shqyrtonte ofrimin e armëve dhe municioneve për Rusinë, një përfshirje në përpjekjet e luftës së Kremlinit që ai tha se do të ishte një "problem serioz". Kina, nga ana e saj, hodhi poshtë skenarin e furnizimeve me armë nga Pekini në Moskë, duke theksuar se "ne nuk pranojmë që SHBA të kritikojë marrëdhëniet midis Kinës dhe Rusisë, aq më pak të ushtrojë presion dhe detyrim", dhe duke akuzuar Uashingtonin për "përhapjen e informacionit të rremë". Megjithatë, Sekretari i Këshillit të Sigurimit rus, Nikolai Patrushev, i tha diplomatit të rangut më të lartë të Kinës, Wang Yi, se Pekini është një përparësi kryesore për politikën e jashtme ruse dhe se të dy vendet duhet të qëndrojnë të bashkuar kundër Perëndimit, raportojnë agjencitë e lajmeve media shtetërore ruse. Deri më tani, mbështetja e Kinës për Rusinë ka qenë retorike dhe politike, me Pekinin që ka ndihmuar në bllokimin e përpjekjeve për të dënuar Moskën në Kombet e Bashkuara, ndërsa këmbëngul se duhet respektuar sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve. Përveç kësaj, ka një marrëdhënie normale tregtare midis dy vendeve, duke përfshirë tregjet e naftës dhe gazit, si dhe vendet e tjera duke përfshirë Indinë. Kjo tregti shihet si një "kanulë" ekonomike për Moskën, por nuk ka pasur sulme të regjistruara që përfshijnë ndihmën e drejtpërdrejtë kineze për forcat e armatosura ruse, si p.sh. me dronët ushtarakë iranianë. Megjithatë, Bashkimi Evropian i bëri thirrje Kinës që të mos furnizojë me armë apo municion Rusisë, sepse në të kundërtën do të kalonte “vijën e kuqe”, me çfarë kjo nënkupton për marrëdhëniet e Pekinit me Brukselin. Bashkimi Evropian është afër paketës së 10-të të sanksioneve kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë. Qeveritë e BE-së shpresojnë të arrijnë një marrëveshje sot nëse mund të kapërcejnë mosmarrëveshjet e tyre për ndalimin e importeve të gomës dhe diamanteve ruse, sipas Reuters, duke cituar diplomatë evropianë. Ndër ata që BE kërkon të synojë në paketën e re të sanksioneve janë zyrtarë rusë të përfshirë në dëbimin e paligjshëm të rreth 6,000 fëmijëve nga Ukraina. Paketa e fundit prej 11 miliardë eurosh ka të ngjarë të përfshijë gjithashtu, për herë të parë, një ndalim të të gjitha eksporteve në shtatë entitete iraniane që besohet se prodhojnë artikuj të përdorur nga Rusia në luftë. BE dëshiron që paketa të jetë gati në kohë për përvjetorin e pushtimit më 24 shkurt./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH