Globi

Përplasja me Iranin, SHBA tregon muskujt me avionët më të avancuar

Shkruar nga Liberale
Përplasja me Iranin, SHBA tregon muskujt me avionët më të

Tensionet mes SHBA dhe Iranit janë në kulm dhe liderët kanë dalë me kërcënime të prera për hakmarrje. Ndërkohë, Amerika ka realizuar me suskes një stërvitje të madhe, e cila ishte planifikuar prej kohësh.

Forca ajorore amerikane ka ngritur në qiell 52 avionë F-35A të cilët vlejnë 4.2 miliardë dollarë. Avionet e përdorur vleresohen si më të përparuarit e kohës.

Stërvitja erdhi në të njëjtën javë, kur ShBA ka deklaruar se do të godasë 52 site të vëna në shënjester nëse Teherani reagon me ndonjë sulm.

Vrasja e numrit 2 të Iranit nga SHBA ka shtuar tensionet mes dy shteteve. Soleimani ka udhëhequr milicitë iraniane në konfliktet në Siri, Irak, Liban dhe Jemen.

[gallery columns="1" size="full" ids="1116467,1116468,1116469,1116470,1116471,1116472,1116473,1116474,1116475,1116476,1116477,1116478"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH