Aktualitet

Përplasja me Çekinë, Kosova nuk do jetë në samitin e Vishegradit

               Publikuar në : 19:51 - 11/09/19 R Liberale

Kosova nuk do të marrë pjesë në në takimin e kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor, i cili do të mbahet të enjten në Pragë. Këtë fakt e ka pohuar Zëdhënësja e Qeverisë në largim të Kosovës, Donjeta Gashi.

Ajo theksoi për Radio Evropa e Lirë, se Kosova është në një cikël të zgjedhjeve të parakohshme dhe se angazhimet nuk lejojnë pjesëmarrjen në samit të kryeministrit në largim, Ramush Haradinaj.

“Haradinaj e konsideron samitin e Vishegradit si një forum shumë të rëndësishëm, që kontribuon në proceset demokratike, bashkëpunimin dhe kultivimin e vlerave të larta evropiane dhe, për këtë arsye, Kosova do të vazhdojë të jetë pjesë integrale dhe aktive e tij”, tha Gashi.

Ndërkohë sipas agjencia çeke e lajmeve CTK thuhet se se autoritetet e Kosovës e kanë anuluar pjesëmarrjen në samit për shkak të deklaratave të presidentit çek, Millosh Zeman, të bëra në Beograd. Zeman ka thënë se dëshiron të diskutojë me zyrtarët kushtetues çekë mundësinë që vendi i tij ta tërheqë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur.

(Visited 50 times, 1 visits today)

Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *