Aktualitet

"Përpara, me kokën lart", kolegët "ngushëllojnë" Melonin pas ndarjes nga partneri i saj: Jeni shembull për të gjithë

Shkruar nga Liberale
"Përpara, me kokën lart", kolegët

Lajmi për përfundimin e marrëdhënies mes Giorgia Melonit dhe Andrea Giambrunos përfshiu edhe botën politike, me mesazhe solidariteti drejtuar kryeministres. Në një postim në rrjetet sociale, Meloni falënderoi Giambrunon për vitet e kaluara së bashku dhe për vajzën e tij Ginevra dhe shtoi: “Rrugët tona janë ndarë disa kohë më parë dhe ka ardhur koha ta marrim parasysh këtë”.

Reagimi i parë ka qenë ai e Matteo Salvinit. Në një postim të shkurtër në rrjetet sociale, Salvini shkruan: "Një përqafim shumë i fortë për Giorgia, me miqësinë dhe mbështetjen time. Përpara, me kokën lart!".

Antonio Tajani, drejtuesi i Forza Italia, ka shkruar vetëm: "Giorgia, të përqafoj". Disa deputetë nga qendra e djathtë, reaguan gjithashtu për ngjarjen. Anëtarja e Ligës Veriore Laura Ravetto komentoi: "Krenari, forcë dhe pa frikë. Ju jeni një shembull për të gjithë." Nga Forza Italia, Rita Dalla Chiesa shtoi: "Në anën tuaj, në anën tuaj. Në anën e Gjenevës. Unë ju përqafoj me dashuri të vërtetë".

Reagime ka pasur edhe nga ana opozitare. Kreu i Action, Carlo Calenda ka shkruar: "E gjithë kjo aferë është mjaft e turpshme. Përdorimi instrumental i regjistrimeve nga rrjetet televizive të lidhura me partitë politike, kërkesa absurde që Meloni t'u përgjigjet frazave (vulgare) të Giambrunos, një vajzë 7-vjeçare e përfshirë që duhet të jetë në gjendje të bëjë një jetë normale”, nënvizoi ai. Më pas ai përfundoi: "Unë jam kundërshtar i Giorgia Melonit, por sot ajo ka gjithë solidaritetin tim. Kështu që në Itali nuk do të prodhohet asgjë përveç baltës, derisa balta të përmbyt të gjithë dhe gjithçka".

Parlamentarja evropiane e Partisë Demokratike, Alessandra Moretti, shkroi: “Të mbetesh grua, përtej roleve që mban, nuk është një detyrë e lehtë. Dashuria për fëmijët tanë na bën gurët që jemi dhe na bën të zgjedhim për më të mirën. Arsyeja për gjithçka është aty. Një përqafim për Giorgia Melonin e cila veproi në një moment të vështirë si një grua e lirë. Tani le të bëhet nënë."

Ettore Rosato, një deputet i larguar së fundmi nga Italia Viva, deklaroi: "Solidaritet dhe mirëkuptim, vetëm kaq. Duke menduar se është një çështje personale që ka të drejtë të mos bëhet një shkop politik”.

Giambruno, drejtuesi i Rete 4, kishte qenë në qendër të një rasti mediatik ditët e fundit: Striscia la Notizia kishte publikuar transmetime të shumta jashtë transmetimit në të cilat gazetari shante dhe kishte qëndrime të dyshimta ndaj një kolegeje./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH