Globi

Përmbyset autobusi me emigrantë në Meksikë, humbin jetën 17 persona

Shkruar nga Liberale
Përmbyset autobusi me emigrantë në Meksikë, humbin

Një autobus që transportonte emigrantë nga Venezuela, Kolumbia dhe vendet e Amerikës Qendrore u përmbys në Meksikën qendrore, ku 17 persona humbën jetën, sipas zyrtarëve.

Aksidenti ndodhi në një autostradë dje pasdite, teksa një autobus me 45 persona në bord po shkonte drejt veriut, u tha gazetarëve ministri i Brendshëm i shtetit Julio Huerta.

“Pesëmbëdhjetë persona vdiqën menjëherë në momentin e aksidentit”, tha ai në një konferencë për shtyp. 15 të tjerë u shtruan në spital, dy prej të cilëve vdiqën më vonë, ndërsa pesë të tjerë ndodhen në gjendje kritike.

Zyrtari nuk tha se sa nga të vdekurit dhe të plagosurit ishin emigrantë, dhe agjencia e imigracionit e Meksikës nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Mediat meksikane raportuan se autobusi u përmbys kur shoferi humbi kontrollin e mjetit.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH