Showbiz

Periudhë e artë në Itali/ Zlatan Ibrahimovic rikthehet në AC Milan

Shkruar nga Liberale
Periudhë e artë në Itali/ Zlatan Ibrahimovic rikthehet në AC

Në një deklaratë, firma amerikane e investimeve RedBird tha se ish-sulmuesi suedez, i cili fitoi një mori trofesh si lojtar në Itali, "do të shërbejë si këshilltar i lartë për pronësinë dhe menaxhmentin e lartë të AC Milan". 42-vjeçari është punësuar edhe si “Partner Operativ” për “portofolin e investimeve në sport, media dhe argëtim” të RedBird.

RedBird tha se mandati i Ibrahimovic në Milano "do të përfshijë zhvillimin e lojtarëve dhe trajnimin me performancë të lartë, avancimin e markës globale të AC Milan dhe interesat komerciale, dhe mbështetjen e projekteve të veçanta me rëndësi strategjike, duke përfshirë stadiumin e ri të klubit".

Brenda RedBird, Ibrahimovic "do të ndihmojë në burimin dhe vlerësimin e mundësive të reja investimi për firmën dhe do të këshillojë kompanitë e portofolit RedBird për projektet komerciale, strategjitë e përmbajtjes dixhitale dhe iniciativat strategjike të ndërtimit të markave".

Ibrahimovic uli perden e karrierës së tij plot ngjarje në fund të sezonit të kaluar, në të cilin ai u vuajt nga lëndimi dhe shënoi vetëm një herë për Milanin. Ky gol erdhi në një fitore 3-1 ndaj Udineses në mars dhe e bëri atë golashënuesin më të vjetër në historinë e Serie A.

Ibrahimovic ishte një figurë kyçe në ringjalljen e Milanit në majat e futbollit italian pas kthimit të tij si një sulmues veteran në 2019, duke ndihmuar për t'i rikthyer ata nga gjendja e keqe dhe përfundimisht për të fituar titullin e Serie A në 2022.

Ai ishte gjithashtu çelësi i Scudetto-s së mëparshme të klubit 11 vjet më parë, e cila u pasua nga një periudhë e gjatë ngecjeje dhe problemesh financiare përpara rivitalizimit nën drejtimin e trajnerit aktual Stefano Pioli.

Gjatë karrierës së tij, Ibrahimovic fitoi tituj të ligës në Holandë, Itali, Spanjë dhe Francë, megjithëse trofeu i tij i vetëm i madh evropian ishte Europa League 2017 me Manchester United.

Ai ribashkohet me Milanin me skuadrën nëntë pikë prapa liderit të Serisë A, Inter Milan dhe përballet me një dalje në fazën e grupeve nga Liga e Kampionëve./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH