Globi

Pavarësisht rreziqeve për jetën, qindra gra shtatzëna po kthehen në Ukrainë për të lindur

Shkruar nga Liberale
Pavarësisht rreziqeve për jetën, qindra gra shtatzëna po

Tamara Zaiva, një veterinere 35-vjeçare, u largua nga Ukraina kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022. Ajo udhëtoi me djalin e saj pesëvjeçar dhe u vendos në Poloni, ku punonte i shoqi. Por 18 muaj më vonë, dhe 22 javë shtatzënë, Zaiva u kthye në Odesa, pavarësisht rreziqeve, në mënyrë që të mund të lindte në atdheun e saj.

"Sepse jeta e saj e re varej prej saj," tha Zaiva, duke shtrënguar vajzën e saj të porsalindur, e cila u trazua për një çast përpara se të flinte përsëri mbi supe.

Për shkak të një keqkuptimi të shkaktuar nga pengesat gjuhësore, ajo mendoi se vajza e saj kishte sindromën Down dhe kishte frikë se nuk do të ishte në gjendje të përballonte testimin e shtrenjtë.

"Unë me të vërtetë doja të shkoja në shtëpi për t'u konsultuar me mjekun tim," tha ajo.

Foshnja e saj lindi pesë muaj më parë në një spital në jugperëndim të Ukrainës, me peshë 3.3 kg, sapo kishte mbushur 40 javë.

Zaiva tha se vendosi të kthehej në vendin e saj të shkatërruar nga lufta nga qyteti port polak Gdynia, sepse nuk kishte ndihmë nga një sistem shëndetësor, brenda të cilit ndihej e huaj.

Djali i saj së fundmi filloi shkollën në Ukrainë. Megjithatë, Zaiva mban afër pasaportat e fëmijëve, në rast se ata duhet të ikin sërish.

Anna, 30 vjeçe, një mësuese nga Kievi, u kthye gjithashtu nga Polonia për të lindur. Ajo kishte ikur nga lufta në ditët e para të shtatzënisë "sepse e kuptova që nuk ishte e sigurt në Ukrainë". Por ajo zbuloi se koha e pritjes së pacientëve në Poloni ishte e gjatë dhe tha se niveli i kujdesit ishte i pamjaftueshëm.

"Ishte shumë e vështirë," u shpreh ajo. "Nëse situata (siguria) ndryshon, do të mendoj të shkoj jashtë vendit me të porsalindurin."

Dy gratë janë ndër qindra që janë kthyer në Ukrainën e kohës së luftës ndërsa janë shtatzënë, duke përmendur mangësitë në maternitetet e vendeve pritëse, sipas OJQ-ve lokale dhe hulumtimit nga Qendra për të Drejtat Riprodhuese (CRR) me seli në Nju Jork.

“Për shkak të barrierave me të cilat përballen gratë në këto vende, shpesh është më e lehtë për to të kthehen në Ukrainë,” tha Leah Hoctor, udhëheqësja evropiane e CRR, për Al Jazeera.

Disa arsye janë specifike për refugjatët, të tilla si pengesat gjuhësore dhe mungesat e informacionit, ndërsa të tjera janë strukturore, duke përfshirë mungesën e burimeve ose financiare.

“Shumë nga të intervistuarit theksuan se standardi i kujdesit ishte shumë më i ulët (se në Ukrainë),” tha Hoctor.

Në të katër vendet e studiuara CRR – Hungari, Rumani, Sllovaki dhe Poloni – OJQ-të janë rritur për të ndihmuar gratë.

"Është vërtet e lehtë të humbasësh në këtë sistem, refugjatët pritet të dinë rrugën e tyre pa orientim," tha Anna Ivanyi, nga Emma, ​​një shoqatë e grave në Hungari.

Vullnetarët Emma i shoqërojnë gratë në takimet e tyre, ndonjëherë për të mbrojtur ukrainasit nga "armiqësia" e institucioneve.

Edhe pse kujdesi shëndetësor për refugjatët financohet nga shteti, disa mjekë kërkojnë pagesë ose refuzojnë të trajtojnë ukrainasit, tha Carmen Radu, oficere e avokatisë në Shoqatën e Pavarur të Mamive Rumune.

Ajo vlerësoi se qindra gra ukrainase janë larguar nga Rumania për t'u kthyer, që kur filloi lufta në Rusi.

Sipas Malgorzata Kolaczek, nënkryetare e Fondacionit "Drejt Dialogut", një OJQ polake që punon me refugjatët romë nga Ukraina, qindra gra shtatzëna janë larguar gjithashtu nga Polonia.

Në gjithë Evropën, anëtarët e komuniteteve rome janë të persekutuar rëndë. Kur filloi lufta e Rusisë, refugjatët romë nga Ukraina rrëfenin episode të diskriminimit gjatë udhëtimeve të tyre të rrezikshme drejt sigurisë.

"Unë nuk mendoj se Polonia dëshiron t'i inkurajojë ata të qëndrojnë këtu për të qenë e sinqertë," tha Kolaczek.

"Krahasuar me disa (nga këto) vende, ne kemi një sistem të zhvilluar mirë të gjinekologëve dhe mjekëve të familjes," tha Galina Maistruk, një gjinekologe që drejton Shëndetin e Grave dhe Planifikimin Familjar (WHFP), partneri ukrainas i International Planned Parenthood.

“Edhe gjatë luftës, ky sistem nuk u rrëzua,” tha ajo.

Organizata me bazë në Kiev ka ofruar pajisje mjekësore për klinikat e maternitetit në të gjithë vendin, duke përfshirë tre spitale në Mariupol, një qytet tani i pushtuar nga Rusia.

Në mars 2022, Rusia bombardoi një maternitet në Mariupol, duke vrarë të paktën tre persona.

Mjekët në Maternitetin Nr. 1 të Kievit janë të zënë me përgatitjet për dimër.

Vitin e kaluar, mjekët dhe infermierët jetuan në spital për 40 ditë, duke shkrirë borën për ujë gjatë ndërprerjeve të energjisë elektrike, tha Oleksandra Lysenko, nëndrejtoreshë e spitalit.

"Megjithatë, gjithçka ishte e pastër," tha ajo.

Tani, spitali ka burimet e veta ujore, dy gjeneratorë të energjisë dhe një strehë të pajisur plotësisht me bomba. Por nuk ka kurë për ankthin.

Lysenko, e veshur me një pallto laboratori të zbukuruar me zogj blu dhe rozë, bëri shaka se e trajton pagjumësinë e saj me një gllënjkë birrë çdo natë.

"Ukrainasit janë në tronditje të madhe psikologjike," tha Maistruk i WHFP. "Dhe mjekët thonë se ka shumë komplikime."

Sipas disa studimeve, abortet spontane dhe komplikimet e shtatzënisë rriten gjatë konfliktit.

"Ne kemi parë një rritje të numrit të lindjeve të parakohshme dhe shtatzënive të komplikuara," tha Liudmila Ivanova, një gjinekologe në Ukrainën qendrore.

Rreth 40 për qind e pacientëve të saj u larguan në fillim të luftës, por shumë ende e konsultojnë atë me telefon. Një herë, ajo mori pjesë në një lindje, në një spital holandez, përmes Zoom.

Sipas saj, të gjitha gratë përjetojnë probleme gjinekologjike për shkak të stresit të luftës./AlJazeera- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH