Showbiz

“Pasuria nuk na bën imunë ndaj frikës", Fedez rrëfen problemet e reja me shëndetin: Humba gjysmën e gjakut në trup

Shkruar nga Liberale
“Pasuria nuk na bën imunë ndaj frikës", Fedez

Fedez është kthyer në shtëpi. Pas më shumë se një javë shtrim në spital, për shkak të dy ulçerave që i shkaktuan hemorragji, ai është larguar dhe ka dhënë një intervistë për "Corriere della Sera", duke treguar betejën e tij. “Kam humbur shumë gjak, gjysmën e atij që kisha në trup, por tani jam më mirë", ka thënë ai.

Humbja e gjakut dhe nxitimi për në spital

Mbrëmjen para nisjes për në Los Angeles, reperi thotë se një të fikët ishte shenja e hemorragjisë së parë. “Nëse nuk do ta kisha kuptuar se çfarë po ndodhte, do të isha sëmurur në oqean, në një aeroplan për në Los Anxhelos dhe nuk e di se si do të kishte përfunduar", tregon ai. Përkundrazi, për fat të mirë ndodhi ndërsa ai ishte në shtëpi dhe shkoi me shpejtësi në spital.

“I kisha vënë fëmijët në shtrat. Unë kisha pasur tashmë rënie të presionit të gjakut, erdhi një më i madh dhe më ra të fikët. Më pas thirra ambulancën”, thotë ai. Kur mbërriti në spital u diagnostikua me Melena: “Fjalë për fjalë gjak i përgjakur“. Më pas operacioni urgjent, dy transfuzione dhe një rikthim i ri.  Kam pasur edhe një hemorragji ishemike në stomak, ndaj më kanë vënë sërish në gjumë dhe ndërhynë sërish”.

Depresioni dhe çrregullimet e lidhura me stresin

Siç sqaroi edhe profesor Massimo Falconi, kirurgu që operoi pankreasin e Fedez në vitin 2022, nuk mund të përjashtohet që dy ulçerat e fundit të kenë një lidhje me atë operacion, por reperi thotë se ai ka ndikuar në problemin. “Mund të jetë krijuar ulçera aty ku janë bërë qepjet gjatë atij operacioni, por në të vërtetë kam pasur probleme të tjera shëndetësore këtë verë, aq sa kam humbur shumë kilogramë muajt e fundit ”, shpjegon ai për Corriere. “Në thelb shumë sëmundje ose çrregullime me origjinë psikosomatike. Fillimisht herpes, pastaj gastrit i rëndë nga stresi. Me pak fjalë, një gjendje e përgjithshme shëndetësore shumë e dobësuar nga stresi."

“Stresi është një gjendje që nuk lidhet me klasën shoqërore apo paratë", u përgjigjet ai atyre që pretendojnë se është i privilegjuar. “Të qenit i pasur nuk na bën të imunizuar ndaj frikës apo stresit emocional,” vazhdon ai. “Në rastin tim, diagnostifikimi i kancerit të pankreasit në moshën 33-vjeçare është arsyeja kryesore. Sëmundjet janë si niveli i Totos: ato nuk shikojnë askënd dhe sjellin me vete pasoja në shëndetin mendor që mund të jenë vërtet të rëndësishme".

Pasojat e kancerit të pankreasit

Përsa i përket tumorit të diagnostikuar një vit më parë, pas operacionit mjekët nuk e kanë konsideruar të nevojshme kimioterapinë, pasi nga ekzaminimi rezultoi se nuk kishte më qeliza kancerogjene në trup, por frika nuk largohet pa lënë shenja.

"Nuk ka asnjë ilaç qind për qind të sigurt, që mund të ndalojë rikthimin," shpjegon Fedez. "Ndoshta kjo është edhe arsyeja pse unë pata një depresion akut, i cili rezultoi në një atak hipomanik." Nuk kishte qenë sekret se muajt e kaluar reperi kishte vuajtur nga çrregullime mendore dhe kishte përdorur ndihmën e drogës.

"Ju përfundoni duke humbur plotësisht kthjelltësinë. Kështu që për të trajtuar veten fillova të marr ilaçe psikotrope, të cilat megjithatë ndonjëherë nuk janë pa efekte anësore. Pastaj për të trajtuar efektet anësore të një ilaçi ata përshkruajnë një ilaç tjetër, e kështu me radhë. Rezultati ishte se unë belbëzoja, dridhesha, nuk mund të mendoja më qartë. Arrita në një pikë ku më duhej të ndaloja gjithçka papritmas, duke pasur diçka që quhet efekti i rikthimit", ka treguar ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH