Economicus

Pas përpjekjeve shekullore, a do të zbulohet vaksina që do të mund të shërojë kancerin?

Shkruar nga Liberale
Pas përpjekjeve shekullore, a do të zbulohet vaksina që do

Ugur Sahin dhe Ozlem Tureci, pas shpikjes së vaksinës Pfizer Covid, janë në ballë të teknologjisë novatore të vendosur për të revolucionarizuar mjekësinë, një injeksion që mobilizon sistemin imunitar për të identifikuar, sulmuar dhe vrarë qelizat kancerogjene, shkruan Tom Whipple.

Ralph Steinman nuk e dinte sa kohë kishte.

Megjithatë, ai e dinte se do të mjaftonte për eksperimentin e tij të fundit dhe më të madh. Në pranverën e vitit 2007, Steinman u diagnostikua me kancer pankreatik në fazën e katërt.

Ai i tha familjes së tij të mos e kërkonin në google, prognoza ishte e zymtë. Shumë e zymtë. Mjekët do të kryenin operacionin, por ata e paralajmëruan se kanceri do të kthehej, do të metastazohej dhe do të përhapej.

Një mënyrë për ta parë këtë ishte se Steinman, 64 vjeç, sapo i kishin thënë se do të vdiste.

Mënyra se si Steinman, një imunolog pionier, e shikonte atë ishte paksa ndryshe: sa nuk kishte asgjë për të humbur. Ishte mundësia e përsosur për të testuar veprën e jetës së tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH