Aktualitet

Pas marrëveshjes, Turqia zhbllokon anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Shkruar nga Liberale

Anëtari i NATO-s, Turqia ka rënë dakord të mbështesë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancë. Fillimisht ajo kishte kundërshtuar ofertat e vendeve nordike për t'u bashkuar, pasi i akuzonte se kishin strehuar militantë kurdë.

Po ashtu, edhe Rusia e kundërshton fuqimisht bashkimin e dy shteteve dhe ka përdorur zgjerimin e aleancës ushtarake mbrojtëse të Perëndimit si pretekst për luftën e saj në Ukrainë.

Por pushtimi i Moskës ka pasur efektin e kundërt, me rrugën tashmë të hapur për të dy vendet për t'u bashkuar me NATO-n.

Ministrat e jashtëm nga të tre vendet nënshkruan një pakt të përbashkët sigurie që trajtonte shqetësimet e Turqisë.

A do të shkojnë Suedia dhe Finlanda nga neutrale në NATO?

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Suedia pranoi të rritë punën e saj për kërkesat e ekstradimit turk të militantëve të dyshuar.

"Dy vendet nordike do të heqin gjithashtu kufizimet e tyre për shitjen e armëve në Turqi", tha ai.

Presidenti i Finlandës Niinisto tha se të tre vendet nënshkruan memorandumin e përbashkët "për të zgjeruar mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëri-tjetrit".

Kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson tha se ishte "një hap shumë i rëndësishëm për NATO-n".

Zyra e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan tha se mori atë që donte nga Suedia dhe Finlanda.

Harta e anëtarëve të NATO-s dhe kur u bashkuan

Dy vendet nordike njoftuan synimet e tyre për t'u bashkuar me NATO-n në muajin maj, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Stoltenberg kishte sugjeruar se procesi mund të ecë shumë shpejt, pasi ata tashmë kishin një marrëdhënie të ngushtë me aleancën.

Por Turqia, anëtare e NATO-s, akuzoi të dy vendet për mbrojtjen e militantëve kurdë dhe tha se ata nuk do ta mbështesin anëtarësimin e tyre. Çdo zgjerim i NATO-s duhet të miratohet nga të 30 anëtarët.

Turqia ka akuzuar prej kohësh Suedinë se strehon ata që ajo i quan militantë nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), por Stokholmi e mohon këtë.

Tani të dy vendet kanë rënë dakord me disa nga kërkesat e Turqisë dhe militantët do të përballen me një goditje sipas ndryshimeve në ligjin suedez dhe finlandez.

Nëse Suedia dhe Finlanda bëhen anëtarë, kjo do t'i japë fund mbi 200 viteve të mos-angazhimit suedez. Finlanda miratoi neutralitetin pas një disfate të hidhur nga Bashkimi Sovjetik, gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Mbështetja publike finlandeze për anëtarësimin në NATO ishte prej vitesh rreth 20-25%. Por që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, ajo ka arritur në një rekord prej 79%, sipas sondazhit të fundit të opinionit.

Në Suedi, 60% e popullsisë thotë se ishte e drejtë të aplikohej, përsëri shumë më e lartë se para luftës./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH