Showbiz

"The Crown 5" sjell momentet e fundit të jetës së princeshës Diana

Shkruar nga Liberale
"The Crown 5" sjell momentet e fundit të jetës së

“Zemërimi” i Pallatit duket se është përballur nga Netflix, pasi njoftoi se sezoni i ri i “The Crown” do të prezantojë momentet e fundit të princeshës Diana, para vdekjes së saj në Paris.

Siç përmendet edhe në njoftimin zyrtar për ciklin e radhës të serialit, episodet e radhës do të mbulojnë të gjitha ditët e fundit që ka jetuar “princesha e popullit”, deri në aksidentin tragjik në kryeqytetin francez në gusht të vitit 1997.

Megjithatë, shërbimi i transmetimit tashmë ka marrë kritika të forta nga burime në Buckingham, me përfaqësuesit mbretërorë që theksojnë se ajo që prezantohet në serial nuk ka asnjë lidhje me realitetin.

Kohët e fundit, ka pasur shumë reagime nga brenda Pallatit për mënyrën se si "The Crown" portretizoi Charles, duke e bërë atë të duket se ka qenë duke u përpjekur për vite të tëra të rrëzojë mbretëreshën Elizabeth dhe të zërë vendin e saj.

Sipas "Sun", edhe anëtarët e produksionit duket se hezitojnë të xhirojnë episodet specifike. “Ndjehemi sikur po kalohet një vijë shumë e mirë”, raportojnë ata.

https://youtu.be/9NRHQoptDf4

Megjithëse Netflix këmbëngul se për respekt, skena e aksidentit në tunelin Pont de l'Alma në qendër të Parisit nuk do të luhet gjatë serialit të ri, një burim i afërt me Princin William thotë se ai është i zemëruar që platforma rikrijon ditët e fundit të nënës së tij për qëllime argëtimi.

“Të jesh në Paris dhe të kthesh ditët dhe orët e fundit të Dianës në një dramë është shumë e pakëndshme. Emisioni është përpjekur gjithmonë të paraqesë me sa më shumë ndjeshmëri një version të trilluar të historisë mbretërore”, thotë një burim prodhimi për Sun.

Pavarësisht reagimeve dhe paralajmërimeve nga familja mbretërore, Netflix po insiston që seriali të përfundojë në këtë mënyrë, duke refuzuar të ndryshojë komplotin apo ngjarjet që do të prezantohen.

Në fakt, ai nuk pranoi t'i shtojë serialit deklaratën që thotë se "disa skena nuk janë ngjarje reale, por trillime", duke i shtuar kështu më shumë "benzinë ​​zjarrit"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH