Globi

Pas 32 vjetësh Engel largohet nga Kongresi amerikan

Shkruar nga Liberale
Pas 32 vjetësh Engel largohet nga Kongresi amerikan

Pas 32 viteve, anëtari i Kongresit në SHBA, Eliot Engel do të largohet nga ky pozicion. Engel e ka dhënë vetë lajmin përmes një statusi në Facebook ku ai ka postuar edhe fjalimin e plotë të mbajtur pak ditë më parë. Në këtë fjalim nuk kanë munguar rreshtat edhe për Kosovën.

“Unë gjithmonë kam pasur një vend të veçantë në zemrën time për Ballkanin dhe në veçanti, për Kosovën. Në vitin 1999, fuqishëm e kam përkrahur ndërhyrjen e Administratës Clinton në Ballkan. Parandaluam gjenocidin. Që nga atëherë, kam qenë përkrahës i sovranitetit të Kosovës dhe pavarësisë. Shteti ka bërë hapa të jashtëzakonshëm dhe njihet nga SHBA-ja, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Japonia dhe shumë shtete tjera të rëndësishme” tha Engel, i cili së fundi ishte kryetar i Komitetit për Politikë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH