Globi

Parlamenti portugez voton për të lejuar eutanazinë e kufizuar

Shkruar nga Liberale
Parlamenti portugez voton për të lejuar eutanazinë e kufizuar

Parlamenti i Portugalisë ka votuar për të lejuar vdekjen e asistuar mjekësore në rrethana të caktuara të kufizuara.

Profesionistët mjekësorë do të lejohen të ndihmojnë njerëzit të vdesin nëse ata janë në vuajtje ekstreme si rezultat i një sëmundjeje të pashërueshme ose lëndimit të rëndë dhe ata nuk janë në gjendje t'i japin fund jetës së tyre.

Votimi përmbysi një sërë vetosh të ushtruara nga presidenti konservator i vendit Marcelo Rebelo de Sousa. Deputetët me shumicë dërrmuese votuan pro ligjit.

Pothuajse të gjithë anëtarët e Partisë Socialiste (PS) qeverisëse e mbështetën legjislacionin, ashtu si edhe tre parti më të vogla të qendrës së majtë dhe Nisma Liberale (IL). Disa anëtarë të partisë më të madhe opozitare, Social Demokratët e qendrës së djathtë (PSD), gjithashtu mbështetën projektligjin.

Isabel Moreira, politikania e Partisë Socialiste që drejtoi projektligjin përmes parlamentit, e përshëndeti votimin si një realizim të lirive të aspiruara në Revolucionin e Portugalisë në 1974, i cili solli demokracinë.

Përmbysja e një vetoje presidenciale, tha ajo, ishte "diçka normale" në një shtet demokratik - jo më pak pas një debati publik mbi këtë temë që ka zgjatur për më shumë se tre vjet.

Shumica e anëtarëve të PSD-së votuan kundër projektligjit, siç votuan partia e ekstremit të djathtë Chega, e treta më e madhe në parlament dhe Partia Komuniste (PCP).

Lideri i Chega-s, André Ventura, i cili ashtu si udhëheqja e PSD-së kishte kërkuar një referendum për temën e eutanazisë, i tha parlamentit gjatë debatit se ai nuk besonte se ligji do të hynte ndonjëherë në fuqi.

Edhe nëse ndodh, argumentoi ai, "nuk do të ketë asnjë mjek të vetëm në Portugali" i përgatitur për të vepruar sipas dispozitave të tij dhe çdo parlament i ardhshëm me prirje të djathtë do të lëvizte për ta shfuqizuar atë.

Presidenti de Sousa - i cili duke vënë veton ndaj projektligjit në prill pranoi se nuk shihte asnjë anomali ligjore në të, ndryshe nga versionet e mëparshme që i dërgonte Gjykatës Kushtetuese - është i detyruar ta nënshkruajë atë në ligj brenda tetë ditëve nga marrja e tij, pasi të publikohet në faqen zyrtare.

Por reforma mund të prishet ndërkohë, ose të paktën të vonohet, nëse një në 10 deputetë i kërkon zyrtarisht Gjykatës Kushtetuese rishikimin e legjislacionit.

Disa deputetë të PSD-së tashmë kanë deklaruar synimin e tyre për ta bërë këtë.

Eutanazia është plotësisht e ligjshme në tre vende evropiane: Belgjikë, Luksemburg dhe Holandë. Por vdekja e asistuar dhe eutanazia pasive - e llojeve të ndryshme - janë të ligjshme në shumë vende evropiane./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH