Globi

Parashikimi i tmerrshëm për tërmetin në Stamboll nga eksperti japonez: Mund të jetë 7 ose 7.5 ballë

Shkruar nga Liberale
Parashikimi i tmerrshëm për tërmetin në Stamboll nga

Pasi mijëra njerëz humbën jetën në tërmetet e mëdha që ndodhën në Kahramanmaraş, ishte kuriozitet edhe se kur do të ndodhte tërmeti i pritur në Stamboll. Eksperti japonez i tërmeteve Yoshinori Moriwaki iu bashkua kanalit të Haberler.com në Youtube dhe bëri deklarata të rëndësishme për Stambollin.

Moriwaki deklaroi se ata presin një tërmet me magnitudë 7 ballë nëse një çarje e vetme ndodh në Stamboll, ose me magnitudë 7.5.

Për sa i përket kohës kur do të ndodhë tërmeti, eksperti japonez tha: “Me një probabilitet 60-70 për qind, mund të ndodhë në 23 vjet”, sipas studimeve.

I pyetur se cilat rrethe në Stamboll janë më rezistente ndaj tërmeteve, ai tha se të dyja anët e Bosforit janë solide, duke shtuar se “Beşiktaş, Şişli, Mecidiyekoy dhe Ataşehir” janë të mirë. Moriwaki theksoi se toka në Avcılar, Küçükçekmece dhe Büyükçekmece është e butë./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH