Aktualitet

Parashikimi i motit për javën që vjen, pritet rritje e temperaturave

Shkruar nga Liberale
Parashikimi i motit për javën që vjen, pritet rritje e

Kjo javë u mbyll me temperatura të ulëta, të cilat sollën reshje shiu dhe dëbore në zona të ndryshme të Shqipërisë. Por, sipas sinoptikatëve shiu do të largohet në zonat malore, duke ndaluar kështu flokët e dëborës.

“Dita e sotme ka pas vranësira që do të vijojnë në orët e ardhshme duke bërë që të kemi reshje të pakta shiu në zonat qendrore dhe jugore ndërsa në zonat veri-lindore reshjet pritet që të jenë të pakta por në formën e dëborës. Duke filluar nga dita e hënë dhe në vijim do të kemi kthejllime në territorin shqiptar duke bërë që që vransirat të jenë më të paktë dhe të fokusuara kryesisht në zonat malore. Përsa i përket vlerave termike pritet që ato të shënohen më -4 dhe -5 gradë celsicus në zonat malore, ndërsa përgjatë uletërsirës perendimore pritet që vlera maksimale të shënohet 15 gradë celcius”,  thotë Hakli Osmani nga Metoalb./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH