Aktualitet

Parashikimi i ekspertëve: Si do të jetë fundjava dhe cila do të jetë dita më e nxhetë e javës që vjen

Shkruar nga Liberale
Parashikimi i ekspertëve: Si do të jetë fundjava dhe cila do

Ndërsa pothuajse i gjithë rajoni gulçon nga vapa, moti i keq goditi fort veriun e Italisë të enjten, me dëme të përhapura nga Brescia në Trieste. Kjo ka bërë që temperaturat të zbuten disi gjatë natës së kaluar.

Pra, çfarë do të ndodhë gjatë javës së ardhshme?

Sipas ekspertëve të 3bmeteo.com, masa ajrore që ka mbërritur në rajonin e Mesdheut ku futet edhe Shqipëria, prej disa ditësh do të intensifikohet duke filluar nga e hëna dhe do të ushqejë kupolën e nxehtësisë afrikano-veriore që do të pozicionohet pikërisht në gadishullin tonë. Kulmi i super të nxehtit mes 16 dhe 20 korrikut, me të martën që pritet të jetë edhe dita "më e keqe".

Temperatura e pritshme në lartësinë rreth 1500 m do të ishte një rekord për periudhën. Kjo do të çonte në temperatura shumë të larta në terren, lokalisht edhe më të larta se 42-43°C.

Meteorologët shpjegojnë se shkaku duhet gjetur në një shkak të përbashkët ngjarjesh. Ndryshimi i peizazhit ka sjellë një masë ajrore më të ftohtë drejt Ishujve Kanarie. Si kundërpërgjigje, është ngritur një masë ajrore shumë e ngrohtë e cila ditët e fundit po sjell temperatura përvëluese mes Afrikës Veriore dhe Lindjes së Mesme. Në të njëjtën kohë, musonët e Afrikës Perëndimore e shtyjnë të gjithë brezin anticiklonik subtropikal drejt veriut. Kështu rajoni ynë jo vetëm që futet në rrjedhën shumë të nxehtë por është edhe nën lëvizjet zbritëse të anticiklonit të cilat shkaktojnë një rritje të mëtejshme termike nga ngjeshja e masave ajrore.

Skenari kujton atë të verës së fillimit të viteve 2000, të karakterizuara nga një valë të nxehtë intensive dhe rekord mbi Evropën.

Për fundjavën 15-16 korrik pritet një zbutje e temperaturave ekstreme për t’u rikthyer të martën.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH