Globi

Paralajmërimi i OBSH-së: Do të vijë një pandemi e re dhe do të jetë më vdekjeprurëse

Shkruar nga Liberale
Paralajmërimi i OBSH-së: Do të vijë një pandemi e re

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) duket se nuk ka dyshime se do të ketë një pandemi të re pas Covid. "Kur të trokasë, dhe do të ndodhë, ne duhet të jemi gati të përgjigjemi me vendosmëri, kolektivisht dhe me drejtësi."

Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Ghebreyesus.

“Fundi i COVID-19 si një emergjencë shëndetësore globale nuk është fundi i COVID-19 si një kërcënim për shëndetin global”, saktësoi ai në fjalimin e tij në Asamblenë Botërore të Shëndetësisë, të mbledhur në një seancë në Gjenevë që do të zgjasë deri më 30 maj.

Pandemitë janë larg të qenit i vetmi kërcënim me të cilin "përballet njerëzimi", por Ghebreyesus supozoi se "patogjenë të rinj dhe pandemi të reja" do të vijnë, kështu që ai u bëri thirrje liderëve botërorë të hartojnë strategji kundër këtyre sfidave në mënyrë që "bota të mos përballet më kurrë me shkatërrimin dhe një pandemi si COVID-19”.

Nga ana tjetër, ai theksoi se pandemia "ka kushtuar shumë edhe shëndetin mendor. Shumë nga punonjësit tanë, si shumë profesionistë të kujdesit shëndetësor në mbarë botën, kanë përjetuar stres të rëndë dhe djegie, sepse pandemia ka paraqitur sfida të paprecedenta”, shtoi doktori.

Dhe përsëri OBSH paralajmëroi kundër kërcënimit të një tjetër "varianti në zhvillim" të Covid, i cili do të shkaktonte "valë të reja sëmundjesh dhe vdekjesh. Pandemia na ka çuar jashtë kursit, por na ka treguar pse qëndrueshmëria e synimeve të zhvillimit duhet të mbetet drita jonë udhëzuese dhe pse duhet t'i ndjekim me të njëjtën urgjencë dhe vendosmëri me të cilën kemi luftuar pandeminë".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH