Aktualitet

Paralajmërimi i frikshëm i 'kumbarit' të inteligjencës artificiale: Do të jenë më inteligjentë se njeriu

Shkruar nga Liberale
Paralajmërimi i frikshëm i 'kumbarit' të

Një burrë i parë gjerësisht si kumbari i inteligjencës artificiale (AI) ka lënë punën e tij, duke paralajmëruar për rreziqet në rritje nga zhvillimet në këtë fushë. Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google në një deklaratë për "New York Times", duke thënë se tani i vjen keq për punën e tij.

Ai i tha BBC-së se disa nga rreziqet e chatbot-eve të AI ishin "mjaft të frikshme". "Për momentin, ata nuk janë më inteligjentë se ne, me sa mund të them. Por unë mendoj se ata së shpejti mund të jenë."

Dr. Hinton gjithashtu pranoi se mosha e tij kishte luajtur në vendimin e tij për t'u larguar nga gjigandi i teknologjisë, duke i thënë BBC-së: "Unë jam 75 vjeç, kështu që është koha të tërhiqem".

Hulumtimi pionier i Dr. Hinton mbi mësimin e thellë dhe rrjetet nervore ka hapur rrugën për sistemet aktuale të AI si ChatGPT.

Por psikologu njohës dhe shkencëtari kompjuterik britaniko-kanadez i tha BBC-së se chatbot së shpejti mund të kapërcejë nivelin e informacionit që mban truri i njeriut.

"Për momentin, ajo që po shohim është gjëra të tilla si GPT-4 eklipson një person në sasinë e njohurive të përgjithshme që ka dhe i eklipson ata në një rrugë të gjatë. Për sa i përket arsyetimit, nuk është aq i mirë, por tashmë e bën arsyetimin të thjeshtë.

"Dhe duke pasur parasysh shkallën e progresit, ne presim që gjërat të përmirësohen shumë shpejt. Kështu që ne duhet të shqetësohemi për këtë."

Në artikullin e New York Times, Dr. Hinton iu referua aktorëve të këqij që do të përpiqeshin të përdorin AI për gjëra të këqija.

Kur u pyet nga BBC për të sqaruar këtë, ai u përgjigj: "Ky është thjesht një lloj skenari i rastit më të keq, një lloj skenari makthi. Mund të imagjinoni, për shembull, një aktor i keq si Putin vendos t'u japë robotëve aftësinë për të krijuar nën-qëllimet e tyre."

Shkencëtari paralajmëroi se kjo përfundimisht mund të "krijojë nën-qëllime të tilla si 'më duhet të marr më shumë fuqi'".

Ai shtoi: “Kam arritur në përfundimin se lloji i inteligjencës që po zhvillojmë është shumë i ndryshëm nga inteligjenca që ne kemi.

"Ne jemi sisteme biologjike dhe këto janë sisteme dixhitale. Dhe ndryshimi i madh është se me sistemet dixhitale, ju keni shumë kopje të të njëjtit grup, të njëjtit model të botës.

"Dhe të gjitha këto kopje mund të mësojnë veçmas, por të ndajnë njohuritë e tyre menjëherë. Pra, është sikur të kishit 10,000 njerëz dhe sa herë që një person mësonte diçka, të gjithë e dinin automatikisht. Dhe kjo është mënyra se si këta chatbot mund të dinë shumë më tepër se çdo person i vetëm."

Ai theksoi se nuk donte të kritikonte Google dhe se gjiganti i teknologjisë kishte qenë "shumë i përgjegjshëm".

"Unë në fakt dua të them disa gjëra të mira për Google. Dhe ato janë më të besueshme nëse nuk punoj për Google."

Në një deklaratë, shkencëtari kryesor i Google, Jeff Dean tha: "Ne mbetemi të përkushtuar ndaj një qasjeje të përgjegjshme ndaj AI. Ne po mësojmë vazhdimisht të kuptojmë rreziqet në zhvillim, ndërsa gjithashtu vazhdojmë me guxim."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH