Globi

"Papati duhet të jetë i përhershëm", Françesku: Duhet të japim dorëheqjen vetëm në raste të jashtëzakonshme

Shkruar nga Liberale
"Papati duhet të jetë i përhershëm",

Në vitin 2013, Papa Benedikti, duke përmendur gjendjen e tij të dobët fizike dhe mendore, u bë Papa i parë që dha dorëheqjen në 600 vjet.

Papa Françesku ka thënë se dorëheqja e pontifëve në vend të shërbimit të përjetshëm nuk duhet të bëhet "zakon" në kishën katolike romake, por duhet të ndodhë vetëm në raste vërtet të jashtëzakonshme.

Komentet, të bëra në diskutime private me jezuitë të tjerë gjatë një udhëtimi të fundit në Republikën Demokratike të Kongos, shënojnë një ndryshim nga deklaratat e mëparshme në të cilat Françesku tha se jetëgjatësia më e gjatë dhe përparimet në mjekësi mund të kenë efektin për ta bërë atë një institucion më të qëndrueshëm.

Gazeta 'La Stampa' botoi sot komentet në një artikull të At Antonio Spandaro, një prift jezuit që merr pjesë në mbledhje dhe shkruan për to më pas me lejen e Papës.

Më 2 shkurt në Kinshasa, Françesku u pyet nëse ai mund të japë dorëheqjen.

Ai përsëriti komentet që bëri për herë të parë në një gazetë spanjolle në dhjetor se disa muaj pas zgjedhjeve të 2013 ai i dha një zyrtari të Vatikanit një letër për t'u përdorur nëse ai do të kishte ndonjëherë një problem serioz shëndetësor ku do të ishte pa ndjenja dhe i paaftë për të marrë vendime.

“Kjo, megjithatë, në asnjë mënyrë nuk do të thotë se dorëheqja e një pape duhet të bëhet, le të themi, një zakon, diçka normale”, tha ai. “Unë besoj se papati duhet të jetë i përjetshëm. Nuk e kuptoj pse nuk duhet të jetë kështu... tradita historike është e rëndësishme. Nëse, në vend të kësaj, dëgjojmë komente të ndryshme, atëherë duhet ta ndryshojmë Papën çdo gjashtë muaj”, tha ai.

Në vitin 2013, Papa Benedikti, duke përmendur gjendjen e tij të dobët fizike dhe mendore, u bë Papa i parë që dha dorëheqjen në 600 vjet. Ai jetoi për gati 10 vjet të tjera dhe, sipas këshilltarëve të lartë, ruajti qartësinë e mendjes deri vetëm disa ditë para vdekjes së tij, më 31 dhjetor të vitit të kaluar.

Toni i fjalëve të Françeskut për jezuitët afrikanë është në kontrast me atë që ai ka treguar në të kaluarën kur fliste për dorëheqje të mundshme të krerëve të kishës katolike romake./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH