Globi

Papa Françesku mohon dorëheqjen: Nuk më ka shkuar kurrë në mendje. Nuk kam kancer

Shkruar nga Liberale

Papa Françesku mohon në një intervistë për Reuters se ka në plan të japë dorëheqjen dhe mohon thashethemet se ai vuan nga kanceri. Në vend të kësaj, ajo përsërit gatishmërinë e saj për të udhëtuar në Moskë dhe Kiev sa më shpejt të jetë e mundur.

Papa Françesku nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen, të paktën për momentin. Ai gjithashtu thotë se nuk ka kancer. Papa, përkundrazi, shpjegon se këtë muaj dëshiron të vizitojë Kanadanë dhe gjithashtu shpreson të shkojë së shpejti në Moskë dhe Kiev. Të shtunën, Bergoglio dha një intervistë për Reuters nga rezidenca e Vatikanit në Santa Marta dhe mohoi thashethemet që do ta përshkruanin atë të sëmurë rëndë e në prag të dorëheqjes.

"Kanceri? Mjekët nuk më thanë asgjë"

“Jam ende gjallë”, iu përgjigj Papa Françeskut gazetarit që i kërkoi informacione për gjendjen e tij shëndetësore. “Kanceri? Mjekët nuk më thanë asgjë”, shtoi ai në intervistë, duke mohuar kështu zërat se një vit më parë i ishte gjetur tumor pas operacionit për heqjen e një pjese të zorrës së trashë.

Çfarë ka në gju Papa Françesku

Në vend të kësaj, ai konfirmoi problemet e gjurit që shpesh e detyrojnë të lëvizë në një karrige me rrota: ai shpjegoi se gjithashtu pësoi një "frakturë të vogël" kur bëri një hap të gabuar. “Unë jam duke u përmirësuar", tha Papa Françesku. Teknikisht, kalcifikimi tashmë ka ndodhur. Tani më duhet të filloj të lëviz përsëri sepse ekziston rreziku i humbjes së muskujve.” Megjithatë, ai shpjegoi se nuk dëshiron një operacion në gju, sepse i frikësohet anestezisë së përgjithshme.

Papa dhe mundësia e dorëheqjes

Për temën e dorëheqjes, Bergoglio shpjegoi se nuk e kishte menduar. "Nuk më ka shkuar kurrë në mendje të jap dorëheqjen, vërtet", nënvizoi Papa, i cili megjithatë në të njëjtën kohë përsëriti se nuk e përjashtonte në të ardhmen. Nëse do të ishte e pamundur, për shkak për gjendjen e tij shëndetësore, për të menaxhuar Kishën, atëherë ai mund të vlerësonte një zgjedhje si ajo e paraardhësit të tij Benediktit XVI. Por kur u pyet se kur mund të ndodhte, ai u përgjigj: "Nuk e dimë, Zoti do ta tregojë".

Angazhimet: "Do të doja të shkoja në Ukrainë dhe Rusi"

“Do të doja të shkoja në Ukrainë dhe së pari në Moskë. Kemi shkëmbyer mesazhe për këtë, sepse mendova se nëse presidenti rus do të më kishte dhënë një dritare të vogël për t'i shërbyer kauzës së paqes... Dhe tani është e mundur, pas kthimit tim nga Kanadaja, të mund të shkoj në Ukrainë. Gjëja e parë që duhet bërë është të shkoj në Rusi për të ndihmuar në një farë mënyre, por unë do të doja të shkoja në të dy kryeqytetet”, shpjegoi më pas Papa, duke folur për luftën në Ukrainë.

Dënimi për abortin në SHBA

Në intervistë, Papa iu përgjigj gjithashtu një pyetjeje në lidhje me vendimin e Gjykatës së Lartë të Shteteve të Bashkuara për abortin dhe tha se e respektonte atë, por nuk kishte informacion të mjaftueshëm për të folur për të nga pikëpamja ligjore. Por ai edhe një herë dënoi ashpër abortin./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH