Aktualitet

Pamjet apokaliptike/ Momenti kur qytetet kthehen brenda një minute nën rrënoja, mega tërmet i dytë godet Turqinë

Shkruar nga Liberale

Mega tërmeti i dytë godet Turqinë disa orë pas lëkundjeve shkatërrimtare, me magnitudë 7.8.

Mijëra të vdekur në disa qytete mes Turqisë dhe Sirisë dhe po lëvizin nga shkatërrimi gjatë natës, që pa familje të dërrmuara në gjumë. Tërmeti i dytë goditi zonën në mesditë, rreth 70 km në veri të epiqendrës së parë. Tërmeti i parë që goditi zonën në orët e para të së hënës i kapi njerëzit në befasi sepse shumica prej tyre ishin në gjumë.

Turqia u godit nga dy tërmete masive me më pak se dhjetë orë njëra-tjetrën të hënën, duke vrarë më shumë se 2,300 dhe duke lënë shumë të tjerë të bllokuar nën ndërtesat e shembura. I tërë rajoni që është goditur nga tërmeti është zhytur në një krizë të rëndë humanitare.

Lëkundjet fillestare me magnitudë 7.8 gjatë orëve të para të mëngjesit u pasuan disa orë më vonë nga një tërmet me madhësi më të vogël. Lëkundjet zhdukën pjesë të tëra të qyteteve kryesore turke. Rajoni ishte i mbushur me miliona njerëz, të cilët kanë ikur nga lufta civile në Siri dhe konflikte të tjera.

Tërmeti i dytë me magnitudë 7.5 goditi qytetit Ekinozu. Qindra janë ende të bllokuar nën rrënoja, në të dy anët e kufirit. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se pret të shohë një rritje “të konsiderueshme” të numrit të vdekjeve ndërsa katastrofa duket e pashmangshme. Ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimin e tyre nëpër rrënoja, për viktima të tjera.

https://videos.dailymail.co.uk/preview/mol/2023/02/06/2891319313620844360/636x382_MP4_2891319313620844360.mp4

Video dhe foto tronditëse nga dhjetëra qytete në të dy vendet, Turqi dhe Siri, treguan pamje apokaliptike. Prindër që qajnë duke mbajtur trupat e pajetë të fëmijëve të tyre në krahë, raste kur janë shpëtuar mrekullisht njerëz të tjerë nën rrënoja, nga ekipet e urgjencës.

Pamjet tregojnë ndërtesa që bien përtokë brenda pak sekondave dhe lagje të tëra të kthyera më pak se një minutë, nën rrënoja.

Turqia është goditur nga dy tërmete shkatërruese me një interval prej pak orësh, ndërsa lëkundjet janë ndjerë mbi 4.500 km larg, deri në Groenlandë.

Lëkundjet nga tërmeti i parë vdekjeprurës - i cili zgjati rreth një minutë - u ndjenë deri në ishullin e Qipros, Egjiptit dhe Libanit dhe një paralajmërim për cunam u lëshua nga autoritetet në Itali përgjatë bregdetit të vendit.

https://videos.dailymail.co.uk/preview/mol/2023/02/06/9033741462281960778/636x382_MP4_9033741462281960778.mp4

Pas tërmetit njerëzit u larguan nga shtëpitë e tyre të tmerruar, në natën e ftohtë, me shi dhe borë në të gjithë Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore, duke u strehuar në makina. Ndërsa po kalonte e hëna, shqetësimet u rritën për njerëzit e bllokuar nën rrënoja, ndërsa mijëra punonjës shpëtimi vijojnë të kërkojnë nën grumbuj gjigantë betoni për të mbijetuarit që mund të dëgjoheshin duke thirrur nga poshtë rrënojave.

Një video nga qyteti kufitar i Azaz, Siri, tregoi një shpëtimtar duke vrapuar në mënyrë të dëshpëruar nëpër një fushë mbeturinash, me një fëmijë të plagosur në krahë, ndërsa një tjetër tregonte shembjen totale të një ndërtese në Sanliurfa, Turqi.

Tërmeti i parë i së hënës ishte me qendër në veri të Gaziantepit, Turqi, e cila është rreth 75 km nga kufiri sirian, ka një popullsi prej rreth 2 milionë banorësh dhe është shtëpia e një numri të madh refugjatësh sirianë.

Tërmeti i parë i fortë në orën 04:17 të mëngjesit me orën lokale në një thellësi prej rreth 11 miljesh, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Një pasgoditje e fortë 6.7 gjëmoi rreth 10 minuta më vonë, duke shkaktuar më shumë kërdi. Agjencia turke tha se janë ndjerë 40 pasgoditje.

Ndërtesat u raportuan se janë shembur deri në qytetet e Sirisë, Aleppo dhe Hama dhe në Diyarbakir të Turqisë - më shumë se 200 milje në veri-lindje. Lëkundjet nga tërmeti - i cili zgjati rreth një minutë dhe mund të jetë më i madhi ndonjëherë i Turqisë - u ndjenë deri në Grenlandë, tha Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës. Njerëzit gjithashtu raportuan se ndjenin dridhje në Egjipt, Liban dhe Qipro, ndërsa një paralajmërim për cunami u lëshua shkurtimisht nga autoritetet në Itali .

https://videos.dailymail.co.uk/preview/mol/2023/02/06/5758167588023717134/636x382_MP4_5758167588023717134.mp4

Orhan Tatar, një zyrtar nga agjencia turke e fatkeqësive, u tha gazetarëve se të dy tërmetet ishin të pavarura nga njëri-tjetri. Sakaq, paralelisht një tërmet me magnitudë 3.8 goditi Buffalo, Nju Jork në Shtetet e Bashkuara, meteorologu Tyler Metcalf sugjeroi në Twitter se tërmeti i Turqisë mund të kishte 'destabilizuar defektet në të gjithë botën'.

Agjencia turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave tha në drekë se kishte pasur 1,498 viktima si rezultat i tërmetit, me 7,600 të tjerë të plagosur, në dhjetë provincat Turksih. Presidenti e përshkroi më parë atë si fatkeqësinë më të madhe të vendit që nga viti 1939 (kur 33,000 njerëz u vranë në tërmetin e Erzincanit).

/Liberale.al/

https://videos.dailymail.co.uk/preview/mol/2023/02/06/7933656730157561934/636x382_MP4_7933656730157561934.mp4

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH