Globi

Pamje apokaliptike në Nju Jork-un e mbytur nga smogu. Nerëzit iu rikthehen maskave të Covid

Shkruar nga Liberale

Për ditë të tëra, imazhet e Nju Jorkut duke u mbytur në tym kanë mahnitur Shtetet e Bashkuara, ndërsa banorët luftojnë të përballen me sfidën e panjohur të ndotjes së rëndë të ajrit.

Tymi, me origjinë nga zjarret në Kanada, ka nxitur autoritetet të lëshojnë alarme për cilësinë e ajrit në Bregun Lindor dhe njerëzit kanë veshur përsëri maska ​​për fytyrën N95, kryesisht të braktisura që nga pandemia. Në mediat sociale, njerëzit ndajnë foto të skenës "apokaliptike" dhe këshilla për të minimizuar rreziqet shëndetësore.

Jashtë shteteve të Bregut Perëndimor si Kalifornia që përjetojnë zjarre vjetore, këto skena janë të rralla në SHBA.

Megjithatë, gjysma e botës larg, lufta kundër smogut nuk është asgjë e re. Dhe ndotja intensive e ajrit e shkaktuar nga tymi i dëmshëm, gazrat dhe kimikatet industriale që mbytin shumë qytete të mëdha në të gjithë Azinë për pjesën më të madhe të vitit, mund të bëhet normë për shumë më tepër në mbarë botën ndërsa kriza klimatike përkeqësohet.

Vitin e kaluar, gjashtë nga 10 qytetet më të ndotura në botë ishin në Indi, sipas rrjetit të monitorimit IQAir. Studiuesit kanë vlerësuar se ajri i keq mund të zvogëlojë jetëgjatësinë e qindra miliona indianëve deri në nëntë vjet; në vitin 2019, ndotja e ajrit mendohet të ketë shkaktuar afro 1.6 milionë vdekje në vend.

[caption id="attachment_1360705" align="alignnone" width="1280"] Smog i rëndë dhe dukshmëri e ulët në Nju Delhi, Indi, më 9 janar 2023.[/caption]

Kryeqyteti Nju Delhi mbulohet rregullisht nga smogu, falë disa faktorëve, duke përfshirë emetimet e automjeteve, termocentralet me qymyr dhe praktikën vjetore të djegies së fushave bujqësore për të përgatitur tokën për të korrat e ardhshme.

Kjo do të thotë se njerëzit e saj janë të ekspozuar ndaj niveleve të larta të grimcave të imta, ose PM2.5, një tregues i përdorur gjerësisht i ndotjes së dëmshme të ajrit. Ndotësi i vogël është shumë i rrezikshëm; kur thithet, mund të udhëtojë thellë në indet e mushkërive dhe të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe është lidhur me probleme shëndetësore, duke përfshirë astmën dhe sëmundjet e zemrës.

Ai vjen nga burime si djegia e lëndëve djegëse fosile, stuhitë e pluhurit, dhe zjarret, që do të thotë se Nju Jorku tani është i mbytur nga ndotësi.

Nivelet e PM2.5 në Nju Jork arritën kulmin të mërkurën pasdite, duke matur 303.3 mikrogramë për metër kub. Për krahasim, udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë rekomandojnë një kufi të një niveli mesatar vjetor prej 5 mikrogramë për metër kub; Londra mati 9.4 mikrogramë për metër kub të mërkurën dhe Hong Kongu mati 21 mikrogramë për metër kub, të dyja në mënyrë të sigurtë brenda intervalit "të mirë" të IQAir.

Shumë vende në Azinë Juglindore janë gjithashtu shumë të njohura me ndërprerjet në jetën e përditshme që mund të sjellë ndotja e ajrit, veçanërisht gjatë sezonit vjetor të djegies së kashtës, kur fermerët i vënë zjarrin kashtës së mbetur pas korrjes së drithërave.

Në vitin 2019, ajri u përkeqësua aq shumë në Malajzi sa dhjetëra studentë u sëmurën dhe përjetuan të vjella, duke bërë që më shumë se 400 shkolla të mbyllen në të gjithë vendin.

Vetëm disa muaj më vonë, Malajzia u mbulua përsëri nga një mjegull e dendur që erdhi nga zjarret në shkallë të gjerë pyjore në Indonezinë e afërt, që supozohet se u ndez për të pastruar tokën për prodhimin e letrës, vajit të palmës dhe industrive të tjera.

Kohët e fundit, qyteti verior i Tajlandës, Chiang Mai, mori titullin e palakmueshëm të qytetit më të ndotur në botë për të paktën një javë rresht në prill, për shkak të tymit nga zjarret pyjore dhe djegies së të korrave diku tjetër në rajon. Një numër i madh njerëzish kërkuan kujdes mjekësor për problemet e frymëmarrjes, duke përfshirë astmën dhe gulçimin, me një spital që tha se repartet ishin aq të mbushura saqë duhej të largonin disa pacientë.

Për vite me radhë, banorët e kryeqytetit kinez thithnin ajër të tillë çdo ditë. Ai arriti kulmin me "pokalipsin e ajrit" famëkeq të vitit 2013, kur indeksi i cilësisë së ajrit arriti në 755, duke thyer atë që supozohej të ishte në krye të shkallës në 500, sipas Ambasadës së SHBA në Pekin që mbante një monitor ditor të cilësisë së ajrit. Kjo lartësi historike do të thoshte se ajri ishte përtej rrezikut, duke i detyruar banorët të futeshin në ambiente të mbyllura, të mbanin maska të filtruara për fytyrën dhe të ngrinin pastrues ajri në lartësi.

[caption id="attachment_1360707" align="alignnone" width="1280"] Një grua e veshur me një maskë mbrojtëse kundër ndotjes në një rrugë në Pekin më 20 mars 2017.[/caption]

Ngjarja tërhoqi vëmendjen e medias globale dhe menjëherë pas kësaj, Kina nisi një fushatë gjithëpërfshirëse kundër ndotjes, duke mbyllur minierat e qymyrit dhe impiantet e qymyrit, duke ngritur stacione të monitorimit të ajrit në mbarë vendin dhe duke nxjerrë rregulla të reja.

Ka ende probleme, Kina i është kthyer thëngjillit vitet e fundit, duke ndërtuar me shpejtësi termocentrale të reja, edhe pse gjithnjë e më shumë vende shikojnë drejt energjisë së rinovueshme, por përmirësimi në kryeqytet është i pamohueshëm. Në vitin 2021, Pekini regjistroi cilësinë më të mirë mujore të ajrit që nga fillimi i regjistrimeve në 2013; fotot tani tregojnë kryesisht qiellin blu në qytet.

Është një shenjë inkurajuese dhe dëshmi se politikat dhe investimet e duhura mund të ndihmojnë në rregullimin e cilësisë së ajrit. Por, shkencëtarët dhe ekspertët paralajmërojnë, ka vetëm sfida të mëtejshme në horizont – që edhe qytetet me ajër normalisht të mirë si Nju Jorku nuk mund të shpëtojnë.

Ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit kanë përkeqësuar kushtet e nxehta dhe të thata që lejojnë që zjarret të ndizen dhe të rriten. Shkencëtarët raportuan kohët e fundit se miliona hektarë të djegur nga zjarret në perëndim të SHBA dhe Kanada, një zonë afërsisht sa madhësia e Karolinës së Jugut, mund të gjurmohen nga ndotja e karbonit nga kompanitë më të mëdha në botë të karburanteve fosile dhe çimentos.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau vuri në dukje "ndikimet shkatërruese të ndryshimeve klimatike" në një deklaratë të mërkurën, pasi foli me Presidentin e SHBA Joe Biden për shuajtjen e zjarreve në Quebec.

Imazhi i ndërtesës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, mezi i dukshëm përmes smogut portokalli, "është imazhi i përsosur për mënyrën sesi liderët botërorë kanë dështuar në ndalimin e krizës klimatike," shkroi në Twitter shkencëtari dhe avokati i klimës Lucky Tran të mërkurën, duke shtuar në një postim të veçantë. : "Sot New Yorkers dhe East Coasters po e përjetojnë këtë ndikim nga ana e parë."/CNN- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH