Kryesore

Pakt për të vrarë Reformën

               Publikuar në : 09:59 - 22/05/20 liberale

Ambasadorja e ShBA-së ngre alarmin për një pakt mes palëve, që synon të vrasë Reformën në Drejtësi. Kryeministri Rama ndan shqetësimin, duke e lënë përgjegjësinë tek palët e tjera, ndërsa kryedemokrati Basha i përgjigjet Kim se ndryshimet i shërbejnë qeverisë  për ta minuar atë

Suadela Balliu

Takimet e ambasadores Yuri Kim gjatë këtyre ditëve me kryeministrin Rama, e kanë pasur edhe kumtin të rezervuar brenda dyerve të mbyllura, veçanërisht ai i së mërkurës. Megjithatë, dje ambasadorja e Shteteve të Bashkuara zgjodhi të dalë publikisht me një deklaratë të drejtpërdrejtë, përtej gjuhës diplomatike.

Marrëveshje prapa  për të vrarë Reformën në Drejtësi, do të thoshte Kim, duke iu referuar fjalëve, të cilat tha se shpresonte të mos ishin të vërteta.

“Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë dhe jo perfekte por është e nevojshme, po bën përparim dhe duhet të vazhdojë”, shkruante ambasadorja, ndërsa pak ditë më parë në një bisedë më kryetaren e Komisionit  të Pavarur të Kualifikimit i kërkoi përshpejtimin e procesit të vetingut. Mesazhi i ambasadores së ShBA-së erdhi pas takimit të saj me këshilltarët e Presidentit, ndërsa ky i fundit dje u takua me ambasadorët e vendeve të BE-së dhe liderët e opozitës.

E cilësuar si Ramaformë nga presidenti Meta, i cili në dhjetor jo vetëm denoncoi publikisht atë që e quajti përpjekje për ta çuar presidentin në antikushtetueshmëri, por edhe ngriti kallëzim penal ndaj kreut të KED-së , Dvorani. Ngjarje që sollën zgjedhjen e dy anëtarëve për një vend në Kushtetuese, nismën e maxhorancën për ndryshime në ligjin për Gjykatën Kushtetuese për të anashkaluar betimin tek presidenti  dhe kërkesën për opinionin e Venecias, në lidhje me çështjen.

Po ashtu, presidenti Meta përmes një letre dërguar KLGJ-së dhe Gjykatës së Lartë kërkoi largimin nga detyra të Dvoranit si kreu i kësaj të fundit, ku me zgjedhjen e tre anëtarëve të rinj gjyqtari me mandat të përfunduar prej mëse gjashtë vitesh mund të tërhiqej.

Po dje, në një intervistë televizive, Meta do të përsëriste se Reforma në Drejtësi, e nisur si arsye madhore me miratimin unanim të 140 deputetëve në Parlament, përfundoi në atë që ai e ka quajtur “Ramaformë”.

“Sot ajo reformë u devijua dhe këtu kanë përgjegjësi edhe faktori ndërkombëtar me disa ambasadorë, në Shqipëri”, do të thoshte presidenti, duke kujtuar se vendi ka tre  vite pa Gjykatë Kushtetuese dhe se mosfunksionimi i saj, sipas tij, është në interes të qeverisë.

Sipas presidentit Meta, 15 kushtet e BE-së për çeljen e negociatave, kanë të bëjnë me Reformën në Drejtësi , ku kërkohet mes katër parakushteve funksionimi i dy gjykatave. “Edhe pse unë kam bërë përpjekje,  por shumë ambasadorë u bënë palë me maxhorancën për të kapur Reformën në Drejtësi”, ka deklaruar kreu i shtetit, qëndrim ky i artikuluar në mënyrë të vazhdueshme prej tij.

Në takimin me ambasadorët, presidenti iu shpalosi  platformën e tij, të 8 prillit të këtij viti, pak ditë pasi Shqipëria mori parimisht “po”-në e Këshillit Europian për çelje të negociatave. Një platformë e propozuar të dyja palëve, maxhorancës dhe opozitës, me qëllim arritjen e një emëruesi të përbashkët në dobi të përshpejtimit të nisjes së negociatave të anëtarësimit me BE-në. Përpos miratimit gjithëpërfshirës të Reformës Zgjedhore, ku dje u artikulua sugjerimi amerikan për një sistem të ri sipas modelit danez, kushtet për çeljen e negociatave lidhen ngushtë me përparimin dhe rezultatet e Reformën në Drejtësi.

Po dje, Reforma në Drejtësi hodhi një hap tjetër, ku tre prokurorë të SPAK u betuan tek Presidenti për të nisur zyrtarisht detyrën me mandat të plotë nëntëvjeçar, ndërsa dy prej tyre ishin të komanduar në Prokurorinë e Posaçme.

“Apeloj që të gjithë përfaqësuesit e sistemit të drejtësisë që të përmbushin detyrën e tyre në mënyrë efikase, profesionale dhe të pandikuar nga çdo ndërhyrje e brendshme apo e huaj, si dhe t’i qëndrojnë përherë besnik vetëm Kushtetutës dhe ligjeve në respekt të saj”, do të shprehej Meta, ndërsa ambasadorja amerikane në të njëjtin postim, ku fliste rreth zërave për marrëveshje të fshehta në kurriz të Reformës në Drejtësi, uroi tre prokurorët e sapobetuar.

“Mezi presim për ta plotësuar SPAK-un. Progresi në Reformën në Drejtësi duhet të përshpejtohet hap pas hapi”, shkruante  Kim.

Por ky sukses i vogël i Reformës, ku Prokuroria e Posaçme si institucion kyç në luftën ndaj zyrtarëve të lartë të lidhur me krimin e organizuar dhe korrupsionin ende nuk i ka anëtarët e plotë, do të mbetej në hije para pezullimit  nga detyra si anëtar i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit të Luan Dacit, pasi në SPAK u depozitua kallëzimi për falsifikim të dokumenteve, pasi kishte fshehur shkarkimin nga detyra në vitin 1997.

Ish-anëtarja e KLP-së  Antoneta Sevdari, e shkarkuar nga detyra pas vendimit të KPA, do të akuzonte se në këtë Kolegj ka njerëz pa integritet e falsifikatorë dhe se SPAK duhet të hetojë. Vitin e kaluar, Sevdari i kërkoi ONM-së, përmes dy letrave të hapura, largim të dy anëtarëve të KPA-së, Ardian Hajdarit dhe Luan Dacit si edhe nisjen e procedimit disiplinor ndaj tyre.

Në shkurt të këtij viti, kreu i opozitës, Basha theksoi edhe njëherë akuzat e opozitës për kapje të Reformës në Drejtësi.

“Me Komisionin e Venecias diskutuam mbi gjendjen problematike në vend që nga fillim i kapjes së drejtësisë dhe shkatërrimi i Reformës në Drejtësi. Por diskutuam dhe rrugën e daljes, që të kthehet legjitimiteti i institucionit”, do të shprehej kryedemokrati.

Shqetësimit të ambasadores amerikane, kryeministri do t’i përgjigjej, po në Twitter, në mënyrë të menjëhershme, duke rënë dakord me fjalët e saj, ndërsa e mbyllte postimin e tij me një thënie të Shekspirit, pasi në Kuvend kishte paralelizuar liderët e opozitës me Zonjën  Makbeth dhe Hamletin.

“Ferri është bosh dhe gjithë djajtë janë këtu”, shkruante kryeministri, duke i lënë zërat e marrëveshjes në derë të palës tjetër.

Pak ditë më parë ishte një prej deputetëve të maxhorancës, Adnor Shameti, i cili hodhi idenë për rishikimin e Reformës, duke e quajtur të ngecur veçanërisht në plotësimin e Gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë. Por kryeministri Rama do të thoshte se nuk ka vend për të rishikuar reformën, të paktën për tani.  “Nëse do të ketë është diçka që do të diskutohet me bashkautorët”, do të thoshte ai.  Në javën e fundit, kreu i qeverisë është vizituar tri herë nga ambasadorja Kim, ku në një prej tyre u tha se ranë dakord për ecjen përpara me reformën zgjedhore dhe masat e tjera që u janë premtuar shqiptarëve.

Po pak ditë më parë në një postim të sajin, Kim rendiste tre prioritete, ku mes tyre ishte

mbështetje për ngritjen dhe  funksionimin e institucioneve demokratike.

“Të trija kërkojnë sundim të ligjit, transparencë dhe  fund të korrupsionit!”, deklaronte diplomatja amerikane.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i kreut të PD-së Basha, ndaj shqetësimit të ambasadores së ShBA-së.

“Çdo ndryshim kushtetues dhe ligjor në lidhje me reformën në drejtësi nga ky parlament është ilegjitim. Ndryshime të tilla u shërbejnë vetëm atyre që e përdorin pushtetin për të devijuar dhe për të minuar Reformën, për të kontrolluar politikisht dhe për të kapur sistemin e drejtësisë”, shkruante Basha, pasi kishte ripostuar mesazhin e Kim.

Në propozimet e opozitës në Këshillin Politik, është edhe ai i gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor, ku kërkohet të përjashtohen për një periudhë katër vjeçare nga vetingu, i cili sipas PD dhe LSI mund të përdoret si formë presioni. Pikë që ka hasur kundërshtinë e maxhorancës. Vetë Rama do të shprehej se nuk do të pranoheshin në Kolegjin Zgjedhor gjyqtarë që nuk e kanë kaluar vetingun.

Megjithë skepticizmin për zbatimin e Reformës në Drejtësi, kryedemokrati Basha do të shprehej besimplotë tek ngritja e SPAK, si fillimi i fundit të pandëshkueshmërisë.

Vitin e kaluar, Basha do t’i kërkonte Brukselit, ekspertë të pavarur  për monitorimin e sundimit të ligjit, në Shqipëri, duke sugjeruar një lloj “Raporti Priebe” si ai i aplikuar në Maqedoninë e Veriut, disa vite më parë.

Pas kreut të opozitës, do të reagonte edhe ambasadori Soreca, i cili në tri ditët e fundit ka pasur takime të njëpasnjëshme me Bashën, Ramën dhe presidentin Meta, dje.

“Zbatimi i Reformës në Drejtësi vazhdon dhe duhet të ruhet. Nuk është koha për të rihapur diskutimin mbi bazat e tij, por për të rritur efikasitetin e saj dhe forcimin e burimeve që disponohen. Shqiptarët meritojnë të kenë drejtësi të pavarur të përditshme si dhe Shqipëria të vijojë përpara në rrugën e saj të pranimit në BE”, shkruante ambasadori i BE-së i cili vjeshtën e shkuar  shprehte besimin se dhjetori i 2019-s do ta gjente vendin me Gjykatë Kushtetuese, të Lartë dhe me SPAK-un,  i vetmi institucion i  ri i Drejtësisë funksional aktualisht, edhe pse jo me të gjithë anëtarët.

Shqetësimi i ambasadores amerikane vjen pas acarimit të situatës politike, pas shembjes së Teatrit Kombëtar, ku opozita ka qenë e ashpër jo vetëm në mbështetje të protestave, por edhe duke bojkotuar mbledhjet e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore dhe po ashtu presidenti Meta, që  ka ngritur padi në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e teatrit, duke e cilësuar aktin si asgjësim i shtetit të së drejtës.

Dje, në një intervistë televizive, kreu i shtetit foli për shpërndarjen e parlamentit, një thirrje që i ka ardhur nga protestuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit gjatë këtyre ditëve.

“Dakord e shpërndaj parlamentin që nuk është kaq e thjeshtë nga ana kushtetuese, por jo e pamundur. Por unë duhet të kem një situatë që i gjithë populli ta dojë. Por të dalin nja 20 burra që ta çojnë vendin në zgjedhje se me këtë qeveri nuk shkohet në zgjedhje”, është shprehur ai, megjithëse i ka kërkuar opozitës të japin kontributin e tyre në Reformën Zgjedhore.

“Unë jam gati të bëj edhe zgjidhje të tjera, por duhet të jenë gati edhe të ca burra që presidenti ti çojë në zyra, të drejtojnë qeverinë dhe të çojnë vendin në zgjedhje”, do të thoshte Meta, i cili duket i rikthyer tek teza e tij në mbrojtje të Kushtetutës ,e cila kulmoi më 2 mars.

Por ndonëse presidenti Meta është artikuluar hapur me kritika ndaj rolit të ndërkombëtarëve në atë që e quan tjetërsim të Reformës në Drejtësi dhe kryeministri Rama është i njëmendi me shqetësimet e ambasadores Kim, që marrëveshja të rrezikojë apo, siç shprehet ajo ta vrasë, Reformën në Drejtësi, duhet të pasqyrohet në ndryshime kushtetuese ndërsa opozita është jashtëparlamentare dhe nuk ka më as fuqinë të votojë për ndryshimet e Reformës Zgjedhore që po propozon   në tryezën katërpalëshe. Opozita jashtëparlamentare nuk ka artikuluar deri më tani kushtëzime të tjera që synojnë ndryshime të Reformës në Drejtësi, përveç gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor  dhe kryeministri Rama zotohet se ato mund të ndodhin vetëm nëse diskutoheshin me bashkautorët.

Pse po dyshon kaq thellë ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri  Kim?

Spartak Ngjela

Ambasadorja amerikane doli në thelb të çështjes: ajo sot pyet: mos ka një marrëveshje të fshehtë për të vrarë Reformën në Drejtësi? E dini pse, sepse ajo e di që i gjithë korrupsioni shqiptar kërkon të vrasë Reformën. Reforma i fshin të gjithë; kurse tani pas karantinës duhet të fillojë goditja drastike e saj.

Të dyja palët janë nën presionin e akuzës që po iu vjen: Ramës i rrezikohen katër ministra apo ish ministra të korruptuar, me prova nga ndërkombëtarët. Dhe këtë ai e di.

Por, për Reformën në Drejtësi, të gjithë shqiptarët e kanë shpresën tek ambasadorja Yuri Kim. Dhe ajo nuk po i zhgënjen. Kurse ajo tani po dyshon për një marrëveshje të fshehtë.

Po Rama?

Ambasadorja dyshon, për një marrëveshje të fshehtë: domethënë që ajo ka prova edhe për Ramën. Të paktën kështu duket.

Nëse ka prova, duhet të veprojë sa më shpejt, sepse ky është muaji i parë dhe deri në Korrik duhet të përfundojë themeli i Reformës. Këtu qëndron edhe frika e të korruptuarëve të mëdhenj të Shqipërisë.

Të gjithë këta të korruptuar janë në tërbim sidomos Meta; dhe bashkë kanë gjetur një kalë të ngordhur që të destabilizojnë Shqipërinë, por ambasadorja po dyshon se kalin e ka vrarë Rama për të krijuar destabilizim. Të paktën kështu mendoj unë.

A të jetë e vërtetë?

Këtë e din Yuri Kim. Por nuk është pak, sepse kjo do të thotë se këta të çartallosur me frikë nga Reforma, duan destabilitetin e Shqipërisë.

Por, a është e mundur kjo? Aspak, asgjë nuk bëjnë dot. Nuk e kanë fare të mundur, sepse nëse e kanë shpresën te Rama-Basha, dhe ambasadorja godet Ramën, socialistët e Ruçit e rrëzojnë Ramën, sepse e kanë parë një herë se çdo të thotë për ta të jesh kundër Amerikës.

Megjithatë, të shohim se si do të precipitojnë ngjarjet pas dyshimit të ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë.

Kryemadhi: Më vjen mirë që ambasadorja amerikane po fillon të kuptojë kush po e saboton

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është pyetur mbrëmjen e sotme për deklaratën e Yuri Kim në lidhjen me reformën në drejtësi dhe një marrëveshje të mundshme të fshehtë mes palëve për sabotimin e saj.

E ftuar në emisionin Open të Eni Vasilit, Kryemadhi tha se palët që janë të interesuar për ta “vrarë” Reformën në Drejtësi janë: Edi Rama dhe bandat kriminale, që sipas Kryemadhit komandojnë Reformën në Drejtësi. Kryetarja e LSI-sw tha se i vjen mirë që ambasadorja ka filluar edhe pse në një kohë të shkurtër të kuptojë realitetin në Shqipëri, ndërsa shtoi se ka kohë që e ka thënë se ka një marrëveshje për të shkatërruar Reformën në Drejtësi.

“Në fakt mua më vjen mirë që ambasadorja amerikane që edhe pse në një kohë të shkurtër filloi të kuptojë realitetin këtu. Unë ka kohë që e kam thënë që ka një marrëveshje për të shkatërruar Reformën në Drejtësi. Bëhet 4 vjet nga Reforma në Drejtësi dhe ne akoma nuk kemi institucione të ngritura. Kemi parë që qytetarët e thjeshtë që protestojnë për liri arrestohen, dhe lirohen banditët.

Nxitimi i Ramës për të shkruar  menjëherë pas deklaratës së ambasadores tregon që maxhoranca është munduar ta kapë. Marrëveshja është midis Edi Ramës dhe atyre që e kontrollojnë Reformën në Drejtësi. Bandat dhe kriminelët. Mjafton të merren tabulatet e telefonit dhe Whatsapp të kryeministrit. Prokurorë, gjyqtarë që kanë kaluar vettingun. Ekziston një marrëveshje mes Edi Ramës dhe kriminelëve”, tha Kryemadhi. /Gazeta Liberale

 

Tags: , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back