Globi

Pacolli: Ambasadori rus në Beograd është plot urrejtje ndaj Kosovës dhe shqiptarëve

Shkruar nga Liberale
Pacolli: Ambasadori rus në Beograd është plot urrejtje ndaj

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli deklaroi se ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan Kharchenko është plot urrejtje dhe frustrim ndaj Kosovës dhe shqiptarëve.

Pacolli ka thënë se ai do të duhej të ishte i edukuar, i mençur, i urtë dhe të sillet sipas kodit diplomatik.

“Një diplomat nga një shtet i madh si Rusia, i cili pretendon se radhitet me shtetet e civilizuara dhe demokratike, duhet të jetë i edukuar, i mençur, i urtë dhe të sillet sipas kodit diplomatik. Ambasadori i Federatës Ruse në Beograd ka demonstruar që nuk posedon dhe nuk i përmbahet asnjërës. Dhe si i tillë ai është shumë arrogant, plot urrejtje dhe frustrim ndaj Kosovës dhe shqiptarëve, edhe pse ishte bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit Athisari që ka përshkruar Dokumentin përfundimtar për Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Statusin e Republikës se Kosovës. “Turp për ju Ambasador Kharchenko”, ka shkruar Pacolli.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH