Globi

Pabarazi ekonomike, 1 milion protestues bllokojnë kryeqytetin e Kilit

Shkruar nga Liberale
Pabarazi ekonomike, 1 milion protestues bllokojnë kryeqytetin e Kilit

Rreth një milion njerëz bllokuan rrugët e kryeqytetit të Kilit ditën e premte për pabarazinë ekonomike.

Protestuesit u mblodhën në rrugë të gjera në Santiago ndërsa marshuan në sheshin qendror të kryeqytetit për t’u bashkuar me atë që është quajtur “marshimi më i madh në Kili” kundër qeverisë së Presidentit Sebastian Pinera. Më parë, drejtuesit e kamionëve dhe disa punonjës të transportit publik dolën në grevë rreth Santiagos.

“Kili jeton një ditë historike sot. Rajoni metropolitik i Santiago është protagonisti i një marshimi paqësor prej rreth 1 milion njerëzish që përfaqësojnë ëndrrën e një Kili të ri,” tha kryebashkiakja Karla Rubilar në një mesazh në Twitter.

Në qytetin portual të Valparaiso, Kongresi Kombëtar u evakuua ndërsa protestuesit u përleshën me policinë.

Të paktën 19 njerëz kanë vdekur në një javë proteste në të gjithë vendin që nxitën qeverinë të deklarojë një gjendje të jashtëzakonshme, pasi protestuesit shkatërruan stacionet e metrosë dhe shkatërruan objekte të tjera. Qindra njerëz janë plagosur dhe më shumë se 7,000 të arrestuar në trazirat që kanë sjellë ushtarët në rrugë.

Trazirat janë shkaktuar përhapur më gjerë për shkak të pakënaqësisë me pabarazinë në një nga vendet më të pasura të Amerikës Latine.

Qeveria e Pinera njoftoi lëshime në fillim të kësaj jave. Ato përfshijnë një rritje të pagës minimale dhe pensioneve më të ulëta shtetërore.

Në një intervistë me shërbimin spanjoll të DW, Ministri i Jashtëm Teodoro Ribera kërkoi të shfajësonte qeverinë për tensionet sociale.

“Shkaqet nuk gjenden në qeverinë e tanishme. Ata me siguri vijnë nga dy, tre ose katër qeveri më parë,” tha ai.

Ai gjithashtu mbrojti vendosjen e ushtarëve në rrugë pavarësisht vdekjeve për të cilat fajësohen forcat e sigurisë.

“Shqetësimi ynë është që të drejtat e njeriut respektohen në mënyrë efektive. Kjo përfshin rendin publik në mënyrë që prona publike dhe private të mos shkatërrohet,” tha ai.

Pinera ka qenë në detyrë që nga viti i kaluar, por ka shërbyer një mandat më të hershëm si president nga 2010 deri në 2014. Ai ka një pasuri neto të vlerësuar prej 2.8 miliardë dollarë (2.5 miliardë euro), duke e bërë atë një nga njerëzit më të pasur në Kili dhe një objektiv të protestuesve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH