Sport

Ose do të qëndrojë Tare, ose Sarri, ndryshe Lacio nuk gjen paqe! Lolito kthehet në paqe-nxitës

Shkruar nga Liberale
Ose do të qëndrojë Tare, ose Sarri, ndryshe Lacio nuk gjen paqe!

“Tani nuk ka më tolerime. Nuk mund të bëni më gabime, sepse jemi ende dy pikë prapa vendit të tretë. Le të jetë e qartë për të gjithë, ne jemi një ekip i shkëlqyer dhe Liga e Kampionëve nuk mund të konsiderohet një mrekulli”.

Kështu Lotito vendos të flasë me grupin kur stërvitja sapo ka nisur, një ditë pas humbjes ndaj Atalantës në Olimpico.

Një mbrëmje më parë presidenti kishte heshtur. Ai ishte përballur vetëm me Maurizion, në dalje të  stadiumit. Patroni është i zemëruar për pikët e shpërdoruara gjatë rrugës, por tani ai e mban zemërimin e tij, sepse do të ishte vetëm kundër-produktive për Lazion. Dhe, në fund të fundit, përveç potencialit të Ligës së Kampionëve (sipas njoftimit për shtyp pas Sassuolo-s), ai përqafon linjën e trajnerit, për incidentin e së shtunës.

“Ka mungesë përqendrimi dhe qetësie në këtë moment. Ishte një lojë e çuditshme me Atalantën, e cila gjeti një eurogol në këndore. Dhe do të kishte shkuar ndryshe nëse më pas Immobile do të kishte shënuar”. Edhe Lotito e di që tani rezultatet sillen rreth Ciros.

Një tjetër hap i gabuar do të ishte vdekjeprurës, morali duhet ngritur menjëherë. Sepse kur Lacio bie në dëshpërim, rrezikon të bëjë edhe më keq. Thirrja e Sarrit dhe Lotitos është një kujtim krenarie, një nxitje që në dy ndeshjet e ardhshme të shkrihen të gjitha “retë” që pengojnë ekipin të gjejë atë që duhet.

Dy pikë nga 17 të humbura në pjesën e dytë të garës. Por kjo nuk do të jetë më e lejueshme në pjesën tjetër të rrugës. Presidenti pret që Sarri të gjejë një ilaç, madje tani ai zotohet të jetë më i pranishëm pranë tij. Ndoshta sepse ai ka filluar të ketë frikë edhe nga hijet, për qershorin.

Nuk është marrë asnjë vendim për të ardhmen. Sarri apo Tare, çështja mbetet e hapur. Lotito ka disa kohë që vepron si paqe-nxitës, duke u përpjekur t’i që ata të shkojnë mirë, për t'i mbajtur të dy në Formello. Në teori Maurizio është tashmë i blinduar deri në 2025. Megjithatë trajneri nuk është aspak i bindur për të qëndruar nëse projekti vazhdon në këtë mënyrë. Ai e konsideron të papajtueshme bashkëjetesën e tyre me Lazion. Ai dëshiron të shohë qartë se çfarë do të bëjë Lotito në muajin mars-prill, edhe sepse tani ata tashmë po e çojnë diku tjetër. Thashethemet e fundit vijnë nga Milani.

Pas sirenave nga Tottenham, West Ham dhe Everton. Sarri po kalon shumë në kryeqytet po kënaqet dhe dëshiron të ketë prioritet Lazion, por pengesat në këtë rrugë duhen eliminuar njëherë e mirë, përndryshe do të bëjë një hap prapa. Dhe tani e tutje ai kërkon më shumë qartësi për gjithçka. Madje nuk i ka pëlqyer as që është futur në qoshe nga Lotito: “Klubi në figurën e presidentit nuk ka vendosur objektiva të sakta, gjithmonë më ka kërkuar të japim gjithçka që kemi mundur”. Ndoshta keqkuptimi është në origjinë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH