Aktualitet

Online e bën punën e akademisë më të vështirë, jo më të lehtë

Shkruar nga Liberale
Online e bën punën e akademisë më të

"Humbjet e mëdha janë gjërat më delikate, si harkimi i vetullës kur profesori X fillon të fluturojë."

Athene Donald

Të dy, studentët dhe pedagogët kanë shumë për të thënë në temën e të mësuarit në internet në këto ditë pandemie. Por ka kaq shumë pjesë të tjera të jetës akademike, ku ne jemi të bllokuar me gjithçka që ndërmjetësohet përmes një ekrani.

Ndonjëherë kjo është e dobishme, por ka pjesë të mëdha të jetës sonë profesionale (dhe unë po përjashtoj atë shoqërore, edhe pse është e rëndësishme në kaq shumë fronte) që ndikohen negativisht nga bota duke u kufizuar në Zoom .

Merrni mbledhjet e departamentit. Sipas mendimit tim, ka disa situata në të cilat Zoom (ose kushërinjtë e tij të ndryshëm) punojnë edhe më mirë sesa personalisht. Aftësia për të krijuar një diskutim të organizuar, pa asnjë person në gjendje të marrë përsipër lehtësisht gjërat, është një përfitim i madh.

Unë kurrë nuk jam reduktuar në heshtjen e një anëtari me sjellje të bezdisshme, i cili përpiqet të kthehet përsëri dhe përsëri në një përpjekje për të dominuar të gjithë të tjerët. As mos dërgoni një pjesëmarrës të padisiplinuar në një dhomë pritjeje, ndryshe nga sjellja e shfaqur në videon virale që çoi Jackie Ëeaver në pesë minuta të famës së tij.

Njerëzit sillen mjaft mirë në tërësi, duke ngritur dorën e tyre elektronike ose duke tundur furishëm për të kapur vëmendjen e karriges nëse duan të hidhen brenda, megjithëse ka gjithmonë momente - veçanërisht në takime më të vogla - kur disa njerëz përpiqen të flasin njëkohësisht dhe ku hyn në lojë mirësjellja tipike anglo-saksone e "pas teje", "jo, pas teje".

Humbjet e mëdha janë gjërat më delikate. Është e pamundur të ngresh një vetull në dorën tënde kur Profesori X flet gajtë dhe mërzitshëm, sepse si mund ta dini se ku ta drejtoni vështrimin tuaj në një takim në Zoom?,Është, sigurisht, gjithmonë e mundur që të shkruani në  ËhatsApp kolegut tuaj, pasi kjo nuk mund të gabojë në të njëjtën mënyrë që mund të gabohet në chat e Zoom apo Teams, por në të njëjtët kohë do të dukeni se nuk po i kushtoni vëmendje takimit në Zomm, duke hedhur sytë drejt telefonit tuaj.

Pasojat e gjithë kësaj janë që dinamika të ndryshojë. Është më pak e lehtë për të gjykuar nëse të gjithë të tjerët janë irrituar si ju nga një linjë e caktuar e argumentit kur gjuha e trupit është errësuar, ose vlerësoni se sa mirë i keni marrë argumentet tuaja kur gjithçka që mund të shihni është një drejtkëndësh i vogël që përmban secilin koleg në kuzhinën e tyre, dhomë gjumi ose, siç ndodh shpesh, që ulen me krenari përpara një rafti librash.

Ershtë më e vështirë të shohësh nëse Profesor Grumble po troket në këmbë me zhgënjim në planet tuaja të konsideruara me kujdes, ose parashikoni kur Dr Hot Temper do të shpërthejë sepse ajo nuk pajtohet me buxhetin e synuar. Si për kryetarët ashtu edhe për anëtarët e departamenteve, e gjitha - në kuptimin e plotë të fjalës - bëhet e zbërthyer dhe, si pasojë e drejtpërdrejtë, një konsensus mbi çështjet e ndërlikuara mund të bëhet më i vështirë për tu arritur.

Edhe më shumë sesa ajo që ndodh rreth asaj tryeze departamenti, ne të gjithë po humbasim bisedat tona për pushimin e çajit. Nuk dua të them që një karrige e mirë nuk do të lejojë kohë për një pushim çaji, dua të them se ato momente proverbale të pushimit humbin prekjen në  të prekjes të problemeve, ose thjesht mungesa e krijimit të një marrëdhënieje me një koleg të ri, të cilat janë humbur në mënyrë të pakthyeshme.

Nëse jeni duke punuar me njerëz që nuk keni takuar kurrë në botën reale, është shumë më e vështirë të krijosh një lidhje me ta kur ata kanë ekzistuar për ty vetëm përmes ekranit. Unë mendoj se kjo është humbja e vërtetë kur bëhet fjalë për botën tonë të tanishme të takimeve në internet - një problem tjetër nga ato që vijnë nga mësimdhënia në internet.

Shqetësohem që kur të dalim përfundimisht nga këto bllokime, gëzimi që nuk kam për të hipur kurrë në tren, autobus ose aeroplan mund të nënkuptojë takime ballë për ballë me kolegë dhe bashkëpunëtorë, jo domosdoshmërisht mund të rishfaqet.

Ka sigurisht përfitime - jo më pak për mjedisin, por humbja e nuancës së shpërndarë nëpër një dhomë, ose e njohjes me dikë në takime rastësore, në mënyrë që të krijohet një marrëdhënie solide, do të jetë e madhe. Shtoni pamundësinë për të eksploruar grackat e mundshme të idesë suaj të fundit për të kaluar atë filxhan çaj, në vend se përmes një shpërthimi të ndërmjetësuar përmes një ekrani. Të gjitha këto - nëse nuk rikuperohen në kohën e duhur - do ta bënin punën e akademisë më të vështirë, jo më të lehtë.

Ne jemi kafshë shoqërore; ne nuk ishim të dizajnuar për të operuar duke u ulur në një ekran me orë të tëra çdo ditë duke u përpjekur të bëjmë "biznes normal". Pres ditën kur edhe një herë mund të rrëmbej një fjalë të qetë në një cep me aleatin ose armikun për të çuar përpara një debat. Dhe kur mund të lehtësoj mërzinë e disa pjesëve të jetës së arsimit të lartë duke ngritur atë vetull nëpër një dhomë, jo në Zoom. Mezi pres rrokullisjen në jetën reale.

*Dame Athene Donald është profesoreshë e fizikës eksperimentale në College Churchill, University of Cambridge

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH