Aktualitet

“Omicron qarkullon me shpejtësi”/ Alimehmeti: Të gjithë shqiptarët do bien në kontakt

Shkruar nga Liberale
“Omicron qarkullon me shpejtësi”/ Alimehmeti: Të

Mjeku infeksionist, Ilir Alimehmeti ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “FrontLine”, drejtuar nga gazetarja Marsela Karapanço.

Mjeku, tha se humbjet e jetës kanë rënë në vendin tonë. Ai shtoi, se variatni omicron ka transmetueshmëri më të lartë dhe kësisoj sipas tij, do të ishte e udhës që të pavaksinuarit dhe ata që s’e kanë kaluar sëmundjen të vaksinohen.

“Humbjet e jetës janë shumë larg edhe pikut të mëparshëm. Jemi shumëfishm më poshtë. Një virulenca është më e ulët, virusi është më i dobët, imunizim më i madh, pra një përqindje e madhe ose është i vaksinuar ose e ka kaluar sëmundjen. Çdo vit kemi grip sezonal. Kurrë atje nuk numërojmë rastet e reja sepse janë shumë. Sezonin e fundit të gripit sezonal, pra në janar shkurt të 2020 kemi përllogaritur që në javën e gripit kemi pasur mijëra persona me grip. Ne matim shtrimet në spital, rastet e rënda dhe humbjen e jetës. Se sa njerëz që kanë pak temperaturë dhe kanë pak dhimbje bote nuk raportohen dot. (Pse testet e shpejta dalin negative) Do të kemi raste false negative, por kur del pozitive është e sigurt. Nga ana praktike klinike s’na intereson shumë se si del testi. Ne na intereson pacienti. Omicroni prek më pak fëmijët se sa Delta. The Economist po të ketë burime, ato përmend ato zyrtare”, tha Alimehmeti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH