Aktualitet

OKB: Krizë e afërt ushqimore, kërcënohet stabiliteti i dhjetëra vendeve të varfra

Shkruar nga Liberale
OKB: Krizë e afërt ushqimore, kërcënohet stabiliteti i

Kriza ushqimore është “afër” pasi uria po “kërcënon stabilitetin në dhjetëra vende”. Alarmin e jep FAODheWfp (Programi i Kombeve të Bashkuara për Ushqimin), sipas të cilit “kushtet tani janë shumë më të këqija se Pranvera arabe e vitit 2011 dhe kriza e çmimeve të ushqimeve të viteve 2007-2008, kur 48 shtete u tronditën nga trazirat politike, dhe protestat”.

Raporti i fundit thekson se Etiopia, Nigeria, Sudani i Jugut dhe Jemeni mbeten në “gatishmëri maksimale”, për situatën e mundshme “katastrofike”.  Afganistani dhe Somalia janë vendet e tjera, me 750,000 njerëz që rrezikojnë të vdesin nga uria.

"Konflikte, kushte ekstreme të motit, tronditje ekonomike, ndikimet e vazhdueshme të Covid dhe efektet goditëse të luftës në Ukrainë”, janë disa nga shkaqet kryesore, thuhet në raport.

Paralajmërimet e hershme të OKB-së mbi pasigurinë akute ushqimore po shtyjnë miliona njerëz në vendet anembanë botës drejt varfërisë dhe urisë, ndërkohë që rritja e çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve i afron kombet më pranë destabilitetit.

Kërkesa që përmban Raporti për veprim urgjent humanitar në njëzet “pikat e nxehta” të emergjencës ushqimore ku uria akute pritet të përkeqësohet nga qershori deri në shtator 2022.

“Jemi thellësisht të shqetësuar për ndikimin dhe kombinimin e krizave të mbivendosura që rrezikojnë aftësinë e njerëzve për të prodhuar dhe aksesuar ushqimin, duke i çuar miliona të tjerë në nivele ekstreme të pasigurisë akute ushqimore,” tha Drejtori i Përgjithshëm i FAO-s, QU Dongyu.

“Jemi në një garë kundër kohës për të ndihmuar fermerët në vendet më të prekura, duke përfshirë rritjen e shpejtë të prodhimit të mundshëm të ushqimit dhe rritjen e qëndrueshmërisë së tyre përballë sfidave”.

Sfida është kundër një "stuhie” të mundshme e cila jo vetëm që do të “dëmtojë më të varfërit, por gjithashtu do të rrezikojë urinë për miliona familje që deri më tani mezi po mbijetojnë”, paralajmëroi drejtori ekzekutiv i WFP, David Beasley.

Ne kemi hyrë, thekson raporti, në një situatë në të cilën thatësirat, përmbytjet, uraganet dhe ciklonet shkatërrojnë në mënyrë të përsëritur bujqësinë dhe blegtorinë. Në veçanti, tendencat shqetësuese klimatike nga fundi i vitit 2020  vazhdojnë, duke rritur nevojat humanitare dhe urinë akute".

Një thatësirë ​​e paprecedentë në Afrikën Lindore që godet vende si Somalia, Etiopia dhe Kenia po çon në sezonin e katërt radhazi me reshje nën mesataren, ndërsa Sudani i Jugut përballet me përmbytjet në shkallë të gjerë për vitin e katërt radhazi, dhe reshje shiu mbi mesataren në Sahel. Raportohet gjithashtu për një sezon më intensiv uraganesh në Karaibe dhe reshje nën mesataren në Afganistan. /Liberale.al/ 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH