Kryesore

OKB: Koronavirusi po sjell rritje të tmerrshme të dhunës në familje

               Publikuar në : 18:02 - 06/04/20 liberale

Kreu i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, António Guterres thotë se ka një “rritje të tmerrshme globale të dhunës në familje” drejtuar grave dhe vajzave, pas bllokimeve të imponuara nga autoritetet për të minimizuar përhapjn e pandemisë COVID-19.

Duke iu referuar thirrjeve të tij të përsëritura, për t’u përqendruar në luftën e përbashkët për të kapërcyer virusin, Sekretari i Përgjithshëm theksoi se dhuna nuk kufizohet në fushën e betejës, dhe se “për shumë gra dhe vajza , kërcënimi afrohet më së shumti aty ku duhet të jenë më të sigurt: në shtëpitë e tyre “.

“Paqja nuk është vetëm mungesa e luftës. Shumë gra nën mbyllje për # COVID19 përballen me dhunë atje ku duhet të jenë më të sigurta: në shtëpitë e tyre. Sot apeloj për paqe në shtëpitë nëpër botë. Unë i bëj thirrje të gjitha autoriteteve që ta vendosin sigurinë e grave në radhë të parë pasi të përgjigjen ndaj pandemisë”, ishte thirrja e kreut të OKB-së.

Kombinimi i streseve ekonomike dhe sociale të sjella nga pandemia, si dhe kufizimet në lëvizje, kanë rritur në mënyrë dramatike numrin e grave dhe vajzave që përballen me abuzim, pothuajse në të gjitha vendet. Sidoqoftë, edhe para përhapjes globale të koronavirusit të ri, statistikat treguan se një e treta e grave në të gjithë botën përjetuan një formë të dhunës në jetën e tyre, thuhet në faqen e OKB-së. /Gazeta Liberale

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back