Globi

Oficeri i çon mbi 3 mijë mesazhe, ushtarja vret veten në moshën 19-vjeçare. Ushtria e pranon: Shkak, ngacmimet nga një epror

Shkruar nga Liberale

Një vetëvrasje e papritur, vetëm 19 vjeçe. Një gjest që për një kohë shumë të gjatë nuk kishte asnjë shpjegim, por që tani më në fund është sqaruar. Jaysley Bec , një ushtare angleze në Artilerinë Mbretërore, kishte qenë në ushtri për tre vjet  kur u gjet e vdekur në dhjetor 2021 në kampin Larkhill në Wiltshire, Angli. Sot, pas një hetimi të brendshëm, ushtria pranoi të vërtetën: ushtarja u vetëvra për shkak të ngacmimeve nga një prej eprorëve të saj .

Muaj të ngacmimeve të vazhdueshme seksuale besohet se kanë çuar në vetëvrasjen e 19-vjeçares, e cila u gjet e vdekur në kampin Larkhill në Wiltshire, Angli në dhjetor 2021.

Sulmuesja e  Artilerisë Mbretërore, Jaysley Beck, 19 vjeçe, kishte qenë viktimë e "një periudhe intensive e sjelljes së padëshiruar" nga eprori i tij, kështu që "është pothuajse e sigurt se ky ishte një faktor shkakësor në vdekjen e saj", thuhet në raportin hetimor, publikuar ekskluzivisht nga BBC.

Duke iu bashkuar ushtrisë në moshën 16-vjeçare, vajza e re ishte krenare që ishte ushtare. Raporti siguron se oficeri, i paidentifikuar me emër, donte një lidhje me të, e cila duke qenë e fejuar, nuk ia ktheu ndjenjat. Dhe ajo përshkruan se si në tetor 2021 shefi i saj i dërgoi mbi 1000 mesazhe WhatsApp dhe zanore. Një muaj më vonë mesazhet ishin bërë 3500, në të cilën oficeri donte siguri se ajo ishte vetëm dhe tha se nuk mund ta duronte mendimin se ajo ishte me dikë tjetër. Jaysley Beck i kishte dërguar mesazh në javët para vdekjes së tij për t'i thënë: "Nuk mund të duroj më”. Raporti shpjegon gjithashtu se abuzimi nga oficeri kishte përfunduar një javë para vetëvrasjes, por ajo që kishte vuajtur më parë ushtarja “vazhdoi të ndikonte mbi të dhe pati një ndikim të rëndësishëm në elasticitetin dhe mirëqenien e shëndetit të saj mendor”. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH