Showbiz

OBSH paralajmëron sërish duhanpirësit: Preken nga sëmundje të rënda

Shkruar nga Liberale
OBSH paralajmëron sërish duhanpirësit: Preken nga sëmundje

Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi në një deklaratë të lëshuar sot se një përmbledhje e studimeve nga ekspertë të shëndetit publik muajin e kaluar zbuloi se duhanpirësit kanë "më shumë të ngjarë të zhvillojnë sëmundje të rënda me COVID-19, në krahasim me jo duhanpirësit".

OBSH vuri në dukje se pirja e duhanit dëmton funksionin e mushkërive dhe e bën më të vështirë për trupin të luftojë koronaviruset dhe sëmundjet e tjera.

Pirja e duhanit është një faktor i njohur rreziku për shumë infeksione të frymëmarrjes dhe rrit ashpërsinë e sëmundjeve të frymëmarrjes.

"Duhani është gjithashtu një faktor kryesor rreziku për sëmundjet jo të ndërlidhura si sëmundjet kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet e frymëmarrjes dhe diabeti, të cilët i vendosin njerëzit me këto kushte në rrezik më të lartë për zhvillimin e sëmundjeve të rënda kur preken nga COVID-19", tha OBSH në deklaratë.

Duhani vret më shumë se 8 milion njerëz në nivel global çdo vit. Më shumë se 7 milion nga këto vdekje janë nga përdorimi i drejtpërdrejtë i duhanit dhe rreth 1.2 milion janë për shkak se jo duhanpirësit ekspozohen ndaj tymit./CNN- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH