Aktualitet

OBSH: Kush janë personat më të rrezikuar nga koronavirusi

               Publikuar në : 09:46 - 27/03/20 liberale

Personat më të riskuar për t’u prekur nga COVID-19 dhe që rrezikojnë të sëmuren rëndë, janë ata që kanë tashmë një sëmundje siç janë: sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje kronike të frymëmarrjes, diabet, kancer.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka nxjerrë disa këshilla për njerëzit e prekur nga këto sëmundje, se si të ruhen prej koronavirusit:

Në postimin në facebook, OBSH shkruan se këta persona duhet:

– Të konsumojnë ilaçet dhe të ndjekin këshillat mjekësore

– Siguroni për më shumë se 1 muaj furnizimin me ilaçet e sëmundjes që keni

– Mbani distancën nga njerëzit e sëmurë

– Pastroni shpesh duart

– Mos pini pije alkoolike

– Mbroni shëndetin mendor

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back