Globi

OBSH: Ja kur mund të jetë gati vaksina kundër Covid

Shkruar nga Liberale
OBSH: Ja kur mund të jetë gati vaksina kundër Covid

Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha se vaksina anticovid do të ndryshojë thellësisht rrjedhën e pandemisë, duke shtuar se "ajo mund të jepet për përdorim deri në mars 2021 tek më të prekshmit".

Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet e përkohshme nga prova e vaksinave në fazën e vonë të Pfizer Inc ishin “shumë pozitive”.

“Ka ende shumë punë për të bërë, këto janë vetëm rezultate të përkohshme … por disa rezultate shumë pozitive që vijnë sot, dhe shpresë për të gjithë botën ndërsa ecim përpara. Deri në mars, si rezultat i punës së jashtëzakonshme që ndodh globalisht ne mund të jemi në gjendje të ndryshojmë thelbësisht drejtimin dhe dinamikën e kësaj krize”, ka thënë Aylward në forumin shtetëror me 194 anëtarë.

Ndryshe, kompania Pfizer tha se vaksina e saj eksperimentale për COVID-19 ishte më shumë se 90% efektive, duke rritur shpresën pasi pandemia po shtrihet me mbi 50 milionë raste dhe 1.2 milion vdekje në botë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH