Aktualitet

Nxehtësia afrikane rikthehet sërish, kur dhe deri sa do të shkojnë temperaturat?

Shkruar nga Liberale
Nxehtësia afrikane rikthehet sërish, kur dhe deri sa do të

Pas një fundjave me stuhi të lokalizuara veçanërisht në Italinë Veriore, nxehtësia afrikane rikthehet edhe pas mesit të shtatorit: nga kur rriten temperaturat dhe cilat zona do të preken më shumë?

Vera duket se nuk ka ndërmend ti lë vendin vjeshtës dhe adhuruesit e nxehtësisë mund të shijojnë ende disa ditë të favorshme për plazh.

Ky është parashikimi i motit për javët e fundit të shtatorit: nxehtësia afrikane rikthehet në të gjithë rajonin, me temperatura në rritje kudo.

Fundjava e mesit të shtatorit hapet nën flamurin e paqëndrueshmërisë, veçanërisht për rajonet Qendrore-Veriore, ku mund të ketë stuhi edhe me intensitet të fortë, por nga e diela e 17 shtatorit vapa afrikane sipas ekspertëve italinë rikthehet në të gjithë rajonin.

Pas stuhive që goditën pjesë të ndryshme të Mesdheut dhe shkaktuan një rënie të lehtë të temperaturave, temperaturat maksimale do të rriten sërish ditën e dielë, duke arritur 6-8 gradë më të larta se mesatarja sezonale. Ose në zona të caktuara do të shkojnë sërish afro 40 gradë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH