Aktualitet

Nusja rrëmbehet nga familjarët e saj para dasmës, e detyrojnë të martohet me një tjetër për 500 mijë dollarë

Shkruar nga Liberale
Nusja rrëmbehet nga familjarët e saj para dasmës, e

Ajo fton familjen e tij në dasmën e tij, por ky është fillimi i një makthi. E rrëmbejnë, e marrin dhe e detyrojnë të martohet me një burrë tjetër në këmbim të 500 mijë dollarëve. Gruaja amerikane por duket me origjinë nga Jemeni - e cila kërkoi të bënte dasmën e saj në Meksikë - ftoi familjen e saj në ceremoninë në Guadalajara shtatorin e kaluar. Babai, nëna dhe vëllezërit e motrat e saj mosmiratues ndaj dasmës komplotuan ngjarjen, duke e rrëmbyer në një përpjekje, për ta detyruar atë të martohej me dikë tjetër në Jemen. Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha këtë në një çështje në vazhdim kundër babait të tij, Khaled, dhe vëllait, Waleed. “Ju nuk jeni më në Perëndim, jeni në Lindjen e Mesme, gra si ju vriten”, ishin fjalët e babait Khaled Abughanem drejtuar vajzës së tij.

Viktima, e cila mbeti anonim aktualisht ndodhet në Jemen "nën mbikëqyrjen e dy vëllezërve të saj".

Familja u përpoq të detyronte dhëndrin e ardhshëm t'u paguante atyre një prikë prej 30,000 dollarë për martesën. Por vajza ka ndërhyrë për të bllokuar këtë transaksion dhe babai i saj si reagim e ka kërcënuar se do ta hidhte nga kati i dymbëdhjetë i hotelit ku ata po qëndronin. Të nesërmen, burri do të kishte ndryshuar mendje dhe do të kishte arritur në atë që quhet "marrëveshje zotërinjsh" me të dashurin dhe do të kishte pranuar të mbështeste bashkimin e tyre, nëse mund të organizonte një festë dhe ceremoni në Shtetet e Bashkuara.

Gruaja u pajtua dhe u kthye në SHBA. Por pas kthimit të saj në Shtetet e Bashkuara, ajo u mbyll në shtëpinë e familjes së saj, u vu nën mbikëqyrje të vazhdueshme dhe nuk mund të përdorte as banjën në privatësi. Një anëtar i familjes më pas imitoi gruan, duke e tërhequr atë nga Universiteti në Buffalo dhe duke fshirë llogaritë e saj në mediat sociale. Më pas ajo u detyrua të hipte në një fluturim për në Egjipt, ku familja e saj planifikoi të organizonte një martesë me një vendas në këmbim të 500,000 dollarëve. “Viktimës iu tha se nëse nuk respektonte dhe pranonte një martesë të rregulluar, ajo do të mbyllej në shtëpinë e saj pa kontakte me botën e jashtme dhe i fejuari i saj, të cilin familja e saj nuk e miratonte, do të vritej,” thuhet në hetimet e ngjarjes tronditëse.

Khaled dhe Waleed Abughanem, babai dhe vëllai i gruas, janë aktualisht në paraburgim dhe akuzat për rrëmbim dhe janë në pritje të vendimit. Seanca e paraburgimit për çiftin, e caktuar për datën 17 shkurt, është shtyrë për datën 2 mars. "Waleed Abughanem mohon çdo akuzë për sjellje kriminale ose të gabuar", tha avokati mbrojtës Frank Passafiume për Buffalo News. "Duke filluar nga seanca dëgjimore e javës së ardhshme, ne do të justifikojmë emrin e tij dhe do të zhbëjmë dëmet e shkaktuara shumë shpesh nga sjellja e tepruar e qeverisë në jetën tonë personale dhe shpërfillja e diversitetit kulturor."

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH