Showbiz

"Nuk kontribuojnë për punët e shtëpisë", nëna italiane fiton gjyqin, dëbon nga shtëpia dy djemtë e saj

Shkruar nga Liberale
"Nuk kontribuojnë për punët e shtëpisë",

Përqindja e të rriturve italianë që ende jetojnë me prindërit e tyre ka qenë prej kohësh e lartë, por një nënë u detyrua të merrte masa drastike pasi dy djemtë e saj – të dy në të 40-at – refuzuan të braktisnin komoditetin e shtëpisë së familjes.

Gruaja, 75 vjeç, nga qyteti verior i Pavias, ishte lodhur nga nevoja për të mbajtur djemtë e saj, 40 dhe 42 vjeç, dhe në disa raste u përpoq t'i bindte ata të gjenin një rregullim jetese më autonome, veçanërisht pasi secili kishte një punë. "Por asnjëri prej tyre nuk donte t'ia dinte," tha ajo, sipas një raporti në gazetën lokale "La Provincia Pavese".

Nëna ishte gjithashtu e mërzitur që djemtë e saj nuk kontribuonin në shpenzimet apo punët e shtëpisë, shkruan gazeta. Kështu ajo i çoi në gjykatë, duke kulmuar me një gjyqtare të Pavias, Simona Caterbi, e cila simpatizoi gjendjen e saj dhe lëshoi ​​një urdhër dëbimi kundër burrave.

Në vendimin e saj, Caterbi tha se ndërsa burrat që jetonin ende në shtëpi ishin fillimisht të garantuar për shkak të "detyrimit të prindit për të siguruar mirëmbajtjen", kjo nuk ishte më e justifikueshme duke pasur parasysh faktin se ata ishin mbi 40 vjeç. Burrat kanë kohë deri më 18 dhjetor për të lëvizur jashtë.

Pothuajse 70% e njerëzve në Itali nga mosha 18 deri në 34 vjeç jetojnë ende në shtëpi me prindërit e tyre, sipas të dhënave të vitit 2022: 72.6% e meshkujve dhe 66% e femrave.

Një studim i vitit 2019 zbuloi se nga të rinjtë e rritur që jetonin në shtëpi, 36.5% ishin studentë, 38.2% kishin një punë dhe 23.7% ishin në kërkim të një të tille.

Megjithëse në Itali ka pasur gjithmonë një kulturë të brezave të shumtë që jetojnë nën një çati, numri i të rinjve të rritur që qëndrojnë më gjatë në shtëpinë e familjes është rritur vitet e fundit, kryesisht si rezultat i kushteve të vështira ekonomike dhe kohës së gjatë që duhet për të gjetur një punë të qëndrueshme.

Megjithatë, shumë prej tyre janë cilësuar si bamboccioni (foshnjat e mëdha), një term i përdorur për herë të parë nga një politikan italian në vitin 2007 për të tallur të rriturit që ende jetojnë me prindërit e tyre dhe që sugjeron që disa e bëjnë këtë për lehtësinë e dhomës dhe ushqimit të lirë.

Ndërsa një urdhër dëbimi është i rrallë, në Itali ka pasur raste të prindërve të çuar në gjykatë nga fëmijët e tyre të rritur, të cilët ende presin mbështetje financiare. Në një rast, në vitin 2020, gjykata e lartë e Italisë hodhi poshtë ankesën e një muzikanti 35-vjeçar me kohë të pjesshme, i cili argumentoi se të ardhurat e tij prej 20,000 € (17,400 £) nuk ishin të mjaftueshme për të jetuar dhe ai kishte nevojë për para nga prindërit e tij. Çështja e tij u refuzua, me vendimin e gjykatës që të rinjtë nuk kanë të drejtë automatike për mbështetje financiare prindërore./The Guardian- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH