Aktualitet

Nuk është Oksfordi, ja universiteti më i vjetër në botë

Shkruar nga Liberale
Nuk është Oksfordi, ja universiteti më i vjetër në

Nalanda është universiteti më i vjetër në botë, i themeluar në shekullin e 5-të. I themeluar më shumë se 500 vjet përpara Universitetit të Oksfordit, universiteti u shkatërrua rreth fundit të shekullit të 12-të.

Sipas BBC, biblioteka e tij legjendare u dogj deri në themel dhe shumë nga njohuritë e tij të lashta humbën.

Vetëm në shekullin e 19-të rrënojat e Nalandës u rizbuluan dhe tani, rreth 800 vjet pasi u zhduk, universiteti po rifillon për epokën moderne.

Në kulmin e tij, Nalanda priti mbi 10,000 studentë nga e gjithë bota, dhe konsiderohet si një nga qendrat më të mëdha të të mësuarit në botën e lashtë. /K.A-Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH