Globi

Nuk është mirë të vdesësh beqar/ Biznes me vajzat e vdekura në Kinë, shiten pas vdekjes

Shkruar nga Liberale
Nuk është mirë të vdesësh beqar/ Biznes me vajzat e

Një javë më parë në Kinë një vajzë 16-vjeçare i dha fund jetës duke u hedhur nga kati i nëntë i një pallati në ndërtim në qarkun e Guanxian, Shandong. Eshtrat e saj u shitën për 66 mijë juanë, rreth 8.500 euro, nga prindërit e saj birësues në familjen enjë të riu tjetër, gjithashtu i vdekur, me qëllim që të festonin një yinhun,  pra një dasmë fantazmë.

Është një zakon mijëravjeçar dhe, megjithëse makabër, ende shumë i përhapur në Toka e Dragoit. Tani, megjithatë, duke pasur parasysh aktivitetet e ndryshme kriminale që kanë lindur prej saj, të tilla si vjedhjet trupore dhe vrasjet, qeveria duket me të vërtetë e angazhuar për ta eliminuar atë. Pas episodit që ndodhi në Guanxian, sekretari lokal i Partisë kërkoi që praktika të ndërpritet sa më shpejt, duke premtuar gjithashtu fushata ndërgjegjësimi për të arritur eliminimin e saj total.

Siç kujton "Repubblica", dy vjet më parë tre varrmihës u arrestuan për vjedhjen e hirit të një vajze dhe duke u përpjekur për ta shitur në një familjeje që sapo kishte humbur një fëmijë gjithashtu në provincën Shandong. Në të njëjtin vit, në Gansu, një burrë u dënua me vdekje pasi kishte vrarë dy vajza. Me të parën ai arriti të fitonte 35 mijë juanë, por nuk pati kohë të shiste trupin e të dytës. Tre vjet më parë, megjithatë, në Dezhou hiri i Fang, një vajzë 22-vjeçare e rrahur për vdekje nga vjehrra e saj, sepse nuk mbetej shtatzënë  për dështimin për të mbetur shtatzënë, ata ishin shitur nga familja e saj. Nëse ktheheni në vitin 2015, në provincën Shanxi, gjeni lajme për një grup grabitës varresh qëvodhën eshtrat e 14 grave për t'i rishitur ato

Si funksionon yinhun

Sipas popullit kinez, të varrosesh beqar/e, nuk është diçka për të cilën duhet të krenohesh edhe pse numri i martesave në vend ka ardhur në rënie prej vitesh, por edhe politikat e kaluara, politika e një fëmije dhe abortet selektive, kanë krijuar një çekuilibër gjinor në zonat rurale. Me yinhun, tentohet të merren masa duke gjetur nuse për djalin, qoftë edhe pas vdekjes së tij, sepse besohet se është një ogur i mirë për familjet e të dyve.

Sipas asaj që lexojmë në një ese të Huang Jingchun, profesor i Kolegjit të Arteve Liberale në Universitetin e Shangait, këto rite datojnë që nga koha e dinastisë Shang (1600 - 1046 para Krishtit). Martesa e parë fantazmë e dokumentuar në Kronikat e Tre Mbretërive do të ishte ajo e Cao Chong, djalit 13-vjeçar të vdekur të kryekomandantit Cao Cao, i cili u martua dhe më pas u varros së bashku me vajzën e familjes Zhen. Sot festimet zhvillohen ose në shtëpi ose në një tempull në prani të disa të afërmve.

Për Jingchun “Traditat konfuciane diktojnë që një i ri i pamartuar pa trashëgimtarë nuk mund të varroset në varrin stërgjyshorë të familjes, duke ndërprerë kështu trashëgiminë e aseteve. Nëpërmjet një martese fantazmë, individë të tillë besohet se martohen në jetën e përtejme, duke siguruar vazhdimësinë e prejardhjes familjare.”

Biznesi është rritur në mënyrë eksponenciale vitet e fundit, duke shkuar nga 30 mijë juanë në pothuajse 100 mijë në dhjetë vjet./Fanpage.it- Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH