Aktualitet

Nuk është film/ 'Makina fluturuese' kineze bën fluturimin e parë publik në Dubai

Shkruar nga Liberale

Një "makinë fluturuese" e ndërtuar nga prodhuesi kinez i automjeteve elektronike Xpeng Inc (9868.HK) bëri fluturimin e saj të parë publik në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa kompania punon drejt hedhjes së avionit elektrik në tregjet ndërkombëtare.

Makina fluturuese eVTOL X2 shënon një epokë të re të transportit modern dhe inteligjent. Me emetime zero të dioksidit të karbonit, makina futuristike me dy vende është gjenerata e fundit e makinave fluturuese për prodhuesin kinez të automjeteve elektrike dhe është e pajisur me një sistem inteligjent kontrolli fluturimi.

Fluturimi historik testues 90-minutësh u përshkrua nga prodhuesi i tij si një "bazë e rëndësishme për gjeneratën e ardhshme të makinave fluturuese".

"Zgjodhëm qytetin e Dubait sepse Dubai është qyteti më inovativ në botë”, tha Minguan Qiu, menaxher i përgjithshëm i Xpeng Aeroht./Liberale.al

https://youtu.be/smZaDIjo0FE

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH