Globi

Njihuni me qytetin më i ftohtë i banuar në Tokë, temperatura minus 52 gradë celsius

Shkruar nga Liberale
Njihuni me qytetin më i ftohtë i banuar në Tokë, temperatura

Temperaturat nën minus 50 gradë Celsius janë matur sot në tri rajone të Yakutia në Siberinë lindore, njoftoi shërbimi hidrometeorologjik.

Minus 53 gradë Celsius rezultoi temperatura në Verkhojansk, dhe minus 52 gradë Celsius në Oymyakon, transmeton “RIA Novosti”.

Yakutia është entiteti më i madh territorial përbërës i Federatës Ruse me statusin e një republike dhe zë të gjithë zonën e Siberisë Lindore.

Kryeqyteti i Yakutsk në dimër është më i ftohti nga të gjitha qytetet kryesore në botë, dhe Oymyakon njihet si vendi më i ftohtë i banuar në Tokë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH