Globi

Një urë në ndërtim e sipër në Indi shembet për herë të dytë

Shkruar nga Liberale
Një urë në ndërtim e sipër në Indi shembet

Një urë betoni me katër korsi që po ndërtohet mbi lumin Ganges në shtetin indian lindor të Biharit është shembur për herë të dytë në pak më shumë se një vit, duke ngritur sërish pikëpyetje për cilësinë e ndërtimit të saj. Ura 3 kilometra (1.8 milje) u përplas në mënyrë dramatike në lumë të dielën, duke dërguar një shtëllungë mbeturinash dhe pluhuri.

Ura Sultanganj është shembur dy herë që nga fillimi i ndërtimit në 2017, herën e parë në prill të vitit të kaluar përpara dështimit katastrofik të së dielës. Nuk është e qartë pse ura u shemb vitin e kaluar ose nëse ato probleme ishin korrigjuar.

Turma njerëzish në bregun e lumit mund të shihen duke filmuar urën dhe duke bërtitur ndërsa ajo bie.

Të hënën, shefi i Biharit, Nitish Kumar tha se kishte urdhëruar një hetim për incidentin.

Në një deklaratë të hënën, firma kanadeze e projektimit dhe inxhinierisë prapa urës, McElhanney, ishte në dijeni të "kolapsit të pjesshëm" të urës dhe ishte "thellësisht i shqetësuar" për sigurinë dhe mirëqenien e atyre që u prekën nga incidenti.

Kompania do të “bashkëpunojë me çdo hetim”, shtohet në deklaratë.

CNN ka kontaktuar me SP Singla Constructions, e cila po ndërtonte urën, por nuk mori një përgjigje të menjëhershme.

Sipas McElhanney, ura pritej të përfshinte katër korsi trafiku dhe një shteg, duke siguruar "një lidhje të re të rëndësishme përtej Ganges".

Pritej gjithashtu të lehtësonte bllokimin në tre urat rrugore ekzistuese të shtetit, tha firma në faqen e saj të internetit.

Ura Sultanganj nuk është e vetmja që është shembur në Indi vitin e fundit. Tetorin e kaluar, një urë e varur në qytetin Morbi në Gujarat, duke vrarë 135 njerëz.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH