Showbiz

Një specie e re gjarpërinjsh merr emrin e aktorit të famshëm, Harrison Ford

Shkruar nga Liberale

Një specie e re gjarpërish, e zbuluar së fundmi në një park natyror në Peru, është quajtur Tachymenoides harrisonfordi për nder të aktorit Harrison Ford, i famshëm për rolin e tij si Indiana Jones, arkeologu aventurier që ka një fobi ndaj gjarpërinjve. Ndryshe nga personazhi i tij, Ford ka shpjeguar vazhdimisht se ai i vlerëson këta zvarranikë dhe e vlerësoi gjestin, i cili e çon në 3 numrin e kafshëve të emërtuara me emrin e tij, pas një merimange që jeton në Kaliforni (Calponia harrisonfordi) dhe një specie tjetër milingonash (Pheidole harrisonfordi ). Por pse t'ia kushtojmë një specie të re gjarpëri aktorit amerikan?

“Këta shkencëtarë vazhdojnë t'i emërtojnë krijesat me emrin tim, por janë gjithmonë ata që i trembin fëmijët. Nuk kuptoj. Kohën e lirë e kaloj duke qepur kryq. Unë u këndoj ninulla bimëve të mia të borzilokut, në mënyrë që ata të mos kenë frikë nga nata", tha Ford me shaka në një deklaratë.

Me gjithë seriozitetin, ky zbulim është përulës. Është një kujtesë se ka ende shumë për të mësuar rreth botës sonë të egër dhe se njerëzit janë një pjesë e vogël e një biosfere tepër të madhe. Në këtë planet, të gjitha fatet janë të ndërthurura dhe tani një milion specie po kalojnë në buzë të harresës. Ne kemi një mandat ekzistencial për të ndrequr marrëdhënien tonë të prishur me natyrën dhe për të mbrojtur vendet që mbështesin jetën."

Harrison Ford është nënkryetar i Conservation International, një organizatë jofitimprurëse e angazhuar për mbrojtjen e natyrës dhe ruajtjen e biodiversitetit. Dhe Tachymenoides harrisonfordi, specia e re e gjarpërinjve të emëruar për nder të tij, u emërua për të nderuar angazhimin dhjetëvjeçar të aktorit për ruajtjen e mjedisit, me dokumentin e zbulimit që thoshte:

“Ne ia kushtojmë këtë specie Harrison Fordit, aktorit dhe konservatorit, në njohje të punës së tij për Conservation International dhe zërit të tij për natyrën.”

Lloji i ri u gjet në Parkun Kombëtar Otishi, një zonë e mbrojtur e vendosur në rajonet peruane të Junín dhe Cusco, pak më pak se 400 kilometra nga kryeqyteti Lima, në maj 2022. Studiuesit identifikuan një ekzemplar mashkull të rritur në kënetën Pantano la Esperanza, 40.7 centimetra i  gjatë, karakterizuar nga trupi i verdhë-kafe me njolla të zeza dhe barku i zi, i padëmshëm për njerëzit.

"Për një biolog, përshkrimi i një specie të re dhe popullarizimi i saj me emrin e ri është një nga aktivitetet më jetike gjatë krizës së biodiversitetit," tha Dr. Edgar Lehr, një profesor në Universitetin Illinois Wesleyan në Bloomington (SHBA)/. "Jam i nderuar që zoti Ford ka pranuar përkushtimin tonë”.

"Gjarpri ka sy me të cilët mund të mbytesh dhe e kalon pjesën më të madhe të ditës duke bërë banja dielli pranë një pishinë me ujë të pistë - ndoshta do të kishim qenë miq në fillim të viteve 1960," tha Ford në një deklaratë tjetër. Lloji i ri, i detajuar në një artikull të botuar në revistën Salamandra, jeton në zonën e luginës së lumenjve Apurímac, Ene, Mantaro, e cila "është qendra e prodhimit të kokës dhe trafikut të drogës në Peru", shpjegojnë studiuesit. "Bazuar në vendndodhjen e saj të largët, në një zonë të bërë të rrezikshme nga malet e thepisura të Cordillera de Vilcabamba, zona është ndër më pak të ekzaminuarat shkencërisht në Peru."

Në fakt, Conservation International thotë se ekipi i kërkimit u ndoq nga trafikantë droge gjatë ekspeditës, e cila u ndërpre për një javë, sepse studiuesit "kishin frikë për jetën e tyre".

"A ia vlente? Sigurisht që po, gjithmonë ia vlen të zbulohen specie të reja, duke përfshirë gjarprin e Harrison Ford", shtoi Profesor Lehr. "Shpresojmë që gjarpri i ri të krijojë ndërgjegjësim për rëndësinë e punës biologjike në terren, e cila shpesh është një proces aventuresk dhe i kushtueshëm dhe kërkon më shumë mbështetje financiare. Vetëm organizmat e njohur mund të mbrohen”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH