Globi

Një nepërkë bëhet makthi i lagjes, policia prej një muaji nuk po e gjen dot

Shkruar nga Liberale

Që nga shtatori i kaluar nepërka është kthyer në lagjen Tufello të Romës, në makthin e shumë banorëve. Prej disa ditësh edhe nxënës të shkollës së mesme në “Via Aristofane”, të së njëjtës komunë, kanëb ngritur alarmin.

Nepërka e Tufellos  po “shqetëson banorët e zonës, nga prania e mundshme e kafshës pak metra larg shtëpive të tyre. Në lagje ka disa postera me fotografi ku njoftohet rreziku.

Një zonjë që hyn në Monte Massico, pranë rrugës numër 93, thotë: «Kemi frikë, shumë frikë. Shpresojmë që nepërka të kapet sa më shpejt. Kam frikë të eci dhe ta gjej në këmbët e mia”. Historia fillon në ditët e para të shtatorit. Kafsha endej në oborret e via Monte Massico.

“Bëmë tre kontrolle”, sqaroi policia e Korpusit Pyjor. “E para, në godinën ku ra alarmi, e dyta në çerdhet lokale dhe e treta në gjimnazin Aristofanes”. Zona është pastruar tërësisht, por pa gjetur asnjë gjurmë zvarraniku. “Ka ndërhyrë edhe brigada, por nuk është aq e lehtë t’i gjesh. Ne u dhamë të dhënat tona të kontaktit për banorët e lagjes për të na kontaktuar në rast se shohin nepërka.”

Bashkia ka marrë masa për pastrimin e zonave të çerdhes dhe kopshtit në kufi me Liceo Aristofane, ku disa ditë më parë disa studentë vërtetuan se kishin parë gjarprin.

Drejtoresha e institutit, Raffaella Giustizieri, u përpoq të qetësonte shpirtrat e shqetësuar (e të ligjshëm) të prindërve dhe fëmijëve.  Nga temperaturat e larta në lagjet e qytetit italian nuk është vetëm problemi me nepërkat, por edhe me plehrat dhe minjtë.  Dhitë, minjtë, derrat e egër dhe tani edhe gjarpërinjtë. Qyteti duket se ka marrë pamjen e një savane ku shfaqen kafshë të egra enden, në çdo kohë të ditës apo të natës. Edhe në qendrat historike. Pak ditë më parë lajmi i një gruaje përfundoi në spital pasi ishte sulmuar dhe kafshuar nga disa derra të egër teksa po ecte me qentë e saj, në Colle Salario. Ndërkohë gjuetia e nepërkave vazhdon. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH