Globi

Një fantazi notuese, vendet magjike që duhet të vizitoni patjetër në Indi

Shkruar nga Liberale

Pavarësisht nëse jeni një udhëtar për herë të parë ose një kryqëzor me përvojë, një ekuipazh i trajnuar profesionalisht ju përkëdhelë me shërbimet më të mira në këtë udhëtim të veçantë. Duke pasur parasysh dy qoshet ekstreme të vendit, Kashmir dhe Kerala, këto rajone përfaqësojnë dy botë të dallueshme për sa i përket kulturës, arkitekturës dhe bukurisë natyrore. Nëse Kashmiri është si një skenë e shkëlqyer, banesat në Dal dhe Nigeen Lake janë drama shekspiriane që presin të shpalosen. Nga ana tjetër, varkat e shtëpisë madhështore në vendin e Zotit, Kerala, mburren me arkitekturën e përjetshme dhe xhepat e paprekur natyrorë.

Parajsa e humbur

Pamja e Himalajeve të fuqishme nga një varkë shtëpie në mes të liqenit Dal është mahnitëse. Të jetosh në ujë është pjesë e traditës së Kashmirit dhe asnjë vizitë në "Parajsën në Tokë" nuk është e plotë pa një vizitë në këto varka madhështore prej druri. Larg humnerës urbane, këto anije të gdhendura ndërlikuar ju transportojnë në një botë qetësie. Nga dizajne të thjeshta e të qëndrueshme deri te ambientet e brendshme luksoze të mbushura me shkëlqim të mrekullueshëm, varkat e shtëpisë janë të lagura me kënaqësi me shije. Dhomat hapen në një tarracë ku mund të pini kahwa Kashmiri në mbrëmje, dhe një verandë ku mund të zgjoheni për të shijuar lindjen e lavdishme të diellit nga prapa maleve. Çdo varkë ka një kuzhinë të veçantë, e cila gjithashtu shërben si shtëpi për rojtarin e varkës dhe familjen e tij, të cilët vijnë tek të ftuarit. Këto janë klasifikuar në mënyrë të ngjashme me hotelet për parametrat e komoditetit dhe shërbimeve.

Këto tërheqje kanë qenë të njohura gjatë historisë. Gjatë sundimit kolonial, një numër britanikësh vizituan shpesh Luginën, duke hapur një kapitull të ri në ekonomi. Dëshmi për këtë janë motivet e epokës koloniale dhe xhamat e mëdhenj të dritareve në këto varka. Por nuk është vetëm epoka e para-Pavarësisë që dëshmoi një rritje të banesave. Në vitin 1966, maestro sitar Ravi Shankar i mësoi muzikantit legjendar George Harrison të luante sitar në një nga varkat e shtëpisë këtu.

Laguna të harlisura

Lahuni në shkëlqimin e ujërave të pasme dhe peizazhit plot gjelbërim dhe palma ndërsa jeni në një varkë shtëpie në Kerala. Të njohura si KeUuvalam, këto varka janë përdorur tradicionalisht për të transferuar oriz dhe erëza nga kodrat në qytetet e tregut dhe tani janë shndërruar në hotele lundruese. Të bëra duke lidhur së bashku dërrasat e mëdha të drurit të krisur, kërkohet një sasi e madhe aftësie dhe saktësie për të bërë këto varka shtëpie. Çuditërisht, në ndërtimin e tyre nuk është përdorur asnjë gozhdë hekuri. Në atë kohë, një klan i tërë artizanësh të specializuar ishte i përkushtuar për të bërë këto barka. Në ditët e sotme, këto janë bërë një mënyrë interesante pushimi dhe përfaqësojnë me shumë krenari kulturën e veçantë të shtetit jugor.

Mënyra më e mirë për të lundruar në ujërat e pasme është të punësosh një varkë private e cila zakonisht udhëton rreth 40-50 km nëpër ujërat e pasme në një ditë të vetme. Ujërat e pasme të Kerala janë një rrjet i kryqëzuar liqenesh, lagunash, kanalesh dhe lumenjtë. Dikush mund të përjetojë jetën lokale dhe të përtoj përreth gjatë pasditeve, ndërsa pi ujë kokosi dhe vështron palmat e arrës së kokosit, frutat, papajat dhe mangroves. Dikush mund të ndalet në një nga bankat dhe të bëjë një shëtitje mes shtëpive dhe kishave të zbardhura dhe të marrë me qira një varkë shtëpie për një ditë ose për një javë.

Vembanad është ujërat e pasme më të arritshme ku liqeni Vembanad hapet në det në portin Cochin, i mbushur me ishuj të ndërlidhur që zbukurojnë "Mbretëreshën e Detit Arabik". Liqeni jugor Vembanad është i njohur për hapësirën e tij të madhe të ujit, i vendosur midis rretheve të Alappuzha dhe KoUayam.

Duke marrë perëndimin e mrekullueshëm të diellit, ju mund të lëvizni në çati tradicionale me kashtë

varkat e shtëpisë në ujërat e pasme të Alleppey, një nga vendet më të mira për të marrë me qira një varkë në shtet ose zgjidhni të bëni një udhëtim aventuresk përmes Kumarakom, Alumkadavu (afër Kollam) dhe KoUayam. Ju mund të kombinoni lundrimin tuaj me varkë shtëpie me një trajtim ayurvedic, meditim të drejtuar, seanca yoga apo edhe një shfaqje tradicionale argëtuese në një fshat aty pranë ose në bord.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH