Globi

Një ditë pas marrjes së detyrës, kryeministri i Sllovakisë pezullon ndihmën ushtarake për Ukrainën

Shkruar nga Liberale
Një ditë pas marrjes së detyrës, kryeministri i

Kryeministri i ri i Sllovakisë, Robert Fitzo, ka njoftuar pezullimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën, duke kufizuar ndihmën e Bratislavës për Kievin në "ndihma humanitare dhe civile".

"Ne e konsiderojmë ndihmën për Ukrainën si ndihmë ekskluzivisht humanitare dhe civile, ne nuk do të furnizojmë më armë Ukrainës," tha Robert Fitzo një ditë pasi u emërua kryeministër.

Partia e majtë, populiste Smer e Robert Fitzo fitoi zgjedhjet në shtator me premtimet për t'i dhënë fund ndihmës ushtarake për Ukrainën, për të goditur imigracionin dhe për t'i dhënë Sllovakisë një politikë të jashtme "të pavarur".

Robert Fitzow drejton një koalicion qeveritar me tre parti që përfshin gjithashtu HLAS (Partia Social Demokratike) dhe SNS (Partia Kombëtare Sllovake) pro-ruse e ekstremit të djathtë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH