Aktualitet

Një çmim për paqen në kohë lufte. Kush do ta fitojë Nobelin e lakmuar?

Shkruar nga Liberale

Një çmim Nobel për Paqe do të jepet në Norvegji të premten, teksa lufta më e madhe e Evropës për shtatë dekada është ndezur në kontinent. Konflikti i vazhdueshëm i Rusisë në Ukrainë do të thotë se njoftimi i këtij viti do të renditet ndër vendimet më të ndjekura – dhe më të ndërlikuara – të marra nga Komiteti Norvegjez i Nobelit në kohët e fundit. Dhënia e çmimit të paqes, një nga vlerësimet më të lakmuara të njerëzimit, shpesh shërben si një ofertë shprese në kohë të pasigurta. Por ekspertët në fushat e paqes dhe sigurisë paralajmërojnë se tabloja e zymtë gjeopolitike mund të ngatërrojë çmimin e vitit 2022.

“Ndonjëherë, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin, sepse ka kaq shumë kandidatë të mundshëm”, tha Dan Smith, drejtor i Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI).

“Këtë vit, është e vështirë të kuptosh se kush mund ta marrë çmimin, sepse ka kaq pak të mira që po ndodhin në botën e paqes dhe sigurisë”, tha Smith për CNN. Nobelët janë jashtëzakonisht të vështirë për t’u parashikuar, dhe procesi i mendimit pas çdo përzgjedhje është i mbuluar me fshehtësi. Por ekspertët kanë vënë në dukje një listë të shkurtër të favoritëve.

Ndikimi i luftës në Ukrainë

Asnjë çmim për paqe nuk u dha gjatë pjesës më të madhe të Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, dhe në disa raste të tjera. Por çmimi është përdorur shpesh për të nxjerrë në pah konflikte të tjera të vazhdueshme, ose për të ofruar një fener shprese kur bota ka ndeshur kohë të zymta. Kjo pyetje do të ketë qenë në krye dhe në qendër të vendimmarrësve në Oslo, Norvegji, të cilët kanë marrë për detyrë të zgjedhin një simbol të paqebërjes, edhe pse një vend kufitar bën luftë në kontinent. Konflikti “do të rëndonte jashtëzakonisht shumë në mendjet e tyre”, tha Smith.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky qëndron në krye të listës së shumë të preferuarve për të fituar çmimin, dhe disa kompani listojnë gjithashtu si kryesues popullatën e përgjithshme të Ukrainës dhe Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), i cili ka ndihmuar njerëzit e zhvendosur nga lufta.

Ka pasur raste të mëparshme ku komisioni është përfshirë në konflikte të vazhdueshme. “Ndonjëherë çmimi ka të bëjë me dërgimin e një mesazhi në një kuptim mjaft specifik”, tha Smith.

“Zelensky është një udhëheqës lufte dhe ajo që po ndodh në këtë moment është luftë. Ju mund të admironi ose jo veprimin që ai po ndërmerr, por ka të bëjë me luftën dhe mbrojtjen e armatosur të vendit të tij, “tha Smith. “Ky është një fakt që duhet respektuar në vetvete”.

“Shpresojmë se lufta do të përfundojë dhe ata do të bëjnë paqe”, shtoi ai. “Nëse Zelensky ose dikush tjetër mund të kontribuojë në krijimin e asaj paqeje, atëherë do të ketë kohë për të pranuar atë arritje të madhe”.

Kritikët e Kremlinit dhanë shumë këshilla

Kritikët e regjimit rus dhe aleatëve të tij janë ndër ata që shumë presin të fitojnë çmimin. Alexey Navalny, kritiku i Kremlinit dhe lideri i opozitës, i cili u dënua me burg për akuzat e mashtrimit nga një gjykatë në Moskë këtë vit, është në krye të parashikimeve të shumë ekspertëve. Navalny është kritiku më i shquar vendas i presidentit rus Vladimir Putin dhe pikëpamjet e tij kundërshtuese pothuajse i kanë kushtuar jetën. Ai u helmua në vitin 2020, një sulm që disa zyrtarë perëndimorë dhe vetë Navalny fajësuan hapur Kremlinin. Rusia ka mohuar çdo përfshirje.

Pas një qëndrimi pesë-mujor në Gjermani duke u shëruar nga helmimi me Novichok, Navalny vitin e kaluar u kthye në Moskë, ku u arrestua menjëherë për shkelje të kushteve të provës të vendosura nga një çështje e vitit 2014.

[caption id="attachment_1283275" align="alignnone" width="1280"] Udhëheqësi i opozitës ruse Alexey Navalny qëndron pranë agjentëve të zbatimit të ligjit në ndërtesën që strehonte Fondacionin e tij Kundër Korrupsionit në Moskë në vitin 2019.[/caption]

Por disa presin që edhe rruga e tij drejt çmimit të jetë e ngushtë. “Navalny mendoj se është heroik, (por) ai është një udhëheqës politik”, tha Smith. Kjo nuk i ka penguar disa politikanë, si ish-presidenti amerikan Barack Obama, të nderohen, por me Navalny të burgosur, mundësia e tij për krijimin e paqes në botën reale mund të konsiderohet shumë e vogël. “Është një çmim që duhet dhënë jo për atë se sa të shkëlqyer je, por për sa të shkëlqyera janë gjërat që ke bërë”, tha Smith.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya shihet gjithashtu përgjithësisht si një pretendente e fortë. Disidenti u detyrua të mërgohej në Lituani, pasi kandidoi kundër liderit të fortë dhe aleatit të Putinit, Aleksandër Lukashenko në zgjedhjet e gushtit 2020 të denoncuara nga bashkësia ndërkombëtare si as të lira dhe as të drejta. Një fitore e përbashkët për Tsikhanouskaya dhe Navalny është parashikuar nga Henrik Urdal, drejtori i Institutit të Kërkimit të Paqes në Oslo, i cili harton një listë të ngushtë të kandidatëve për çmimin çdo vit.

“Të dy Tsikhanouskaya dhe Navalny janë kritikë të zëshëm të pushtimit rus të Ukrainës”, shkroi Urdal këtë vit. “Një çmim i përbashkët Nobel për Paqen mes tyre do të shihej si një protestë e qartë ndaj agresionit rus dhe ndihmës nga Bjellorusia dhe si mbështetje e alternativave demokratike dhe jo të dhunshme ndaj Lukashenkos dhe Putinit.

[caption id="attachment_1283276" align="alignnone" width="1280"] Politikania e opozitës bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya në një vizitë në Danimarkë për të marrë Çmimin e Lirisë Politike në vitin 2020.[/caption]

Një surprizë është e mundur

Çmimi Nobel për Paqe nuk është gjithmonë një çmim reaksionar, dhe mbetet një mundësi e madhe që komiteti të shikojë përtej klimës aktuale gjeopolitike dhe të nxjerrë në pah një fushë tjetër. Disa sugjeruan se pandemia Covid-19, e cila ka tronditur sigurinë globale për dy vitet e fundit, do të ndikonte në mendësinë e vendimmarrësve të Nobelit gjatë dy viteve të fundit – por në vend të kësaj, çmimet në 2020 dhe 2021 theksuan pasigurinë ushqimore dhe kërcënimet ndaj lirisë së shtypit. Ky mund të jetë viti që përpjekjet për t’i dhënë fund pandemisë njihen – por do të vendoste një precedent drastik pasi asnjë çmim i mëparshëm nuk është fokusuar në mënyrë specifike në arenën e shëndetit publik, tha Smith.

Kur ka pak individë të dukshëm që pritet të fitojnë, institucionet globale shpesh kanë përfituar. Kombet e Bashkuara, dhe disa nga organet e tyre humanitare, kanë fituar trofeun, së fundmi Programi Botëror i Ushqimit në 2020. Urdal ka sugjeruar Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) si fituese këtë vit, nëse komiteti vendos të nxjerrë në pah zgjidhjen e konfliktit.

“Ndërsa çmimi Nobel për Paqe për GJND-në do të shihej kryesisht si i pakontestueshëm, më 16 mars gjykata urdhëroi Rusinë të ‘pezullonte menjëherë operacionet ushtarake’ në Ukrainë. Komiteti i Nobelit mund ta theksojë këtë vendim, si një përpjekje për të ndalur luftën e paligjshme”, shkroi ai.

[caption id="attachment_1283279" align="alignnone" width="1280"] Çmimi ka nderuar luftën kundër ndryshimeve klimatike në të kaluarën dhe është një temë të cilës vendimmarrësit mund të kthehen.[/caption]

Urdal sugjeroi gjithashtu aktivistin indian të të drejtave të njeriut Harsh Mander, si fitues dhe ngriti demonstrues pro-demokracisë në Hong Kong dhe figura që i rezistonin shtypjes së ujgurëve nga Kina, si emra të tjerë të denjë për t’u njohur. Komiteti mund të kthehet në temën e ndryshimit të klimës, nëse ata luftojnë për të gjetur një arritje paqebërëse të arritur vitin e kaluar. Aktivistja adoleshente Greta Thunberg është rritur vazhdimisht si një pretendente, së bashku me disa aktivistë të tjerë të klimës.

Por ka shumë gjasa që emri – ose emrat – të lexuar të premten të jenë pak të njohur për ekspertët ose shikuesit. “Një gjë që komiteti i paqes ka qenë mjaft i mirë për të bërë, kur dëshiron, ka qenë të na befasojë të gjithëve”, tha Smith. Ai e ngriti fitoren e Nadia Murad në vitin 2018 për punën, për t’i dhënë fund dhunës seksuale si një shembull të tillë. “Ndoshta ata do të marrin dikë që ka punuar në heshtje, dhe pa shumë dukshmëri për paqen – ndoshta në një nivel komuniteti – dhe do të përqendrojnë vëmendjen në këtë”, sugjeroi ai. “Unë i admiroj ata për mënyrën se si e bëjnë këtë”. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH