Kryesore

Nis testimi i vaksinës AstraZeneca tek fëmijët në Britani

               Publikuar në : 17:12 - 17/02/21 liberale

12-vjeçarja Sylvia Hobson ishte e para që mori vaksinën nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca.

Në këtë mënyrë, nisën prova klinike të vaksinës tek fëmijët mes moshës 6 dhe 17 vjeç.

Në total morën pjesë 300 vullnetarë, ndërsa provat klinike kanë nisur si fillim në Britani.

12-vjeçarja Sylvia Hobson, një nga vullnetaret, tregoi se ajo vendosi të ndihmojë sadopak në përpjekjen e shkencëtarëve për të zbuluar efektet që mund të japë vaksina tek të mituri.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back